Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ogólnopolska grupa oszustów rozbita

Data publikacji 17.05.2012

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Szczecinie zatrzymali grupę oszustów, którzy wystawiali na portalach internetowych fikcyjne oferty wynajmu apartamentów w polskim pasie nadmorskim. Sprawcy oszukali co najmniej kilkaset osób, a straty szacuje się na około milion złotych. Podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa i zostali tymczasowo aresztowani.

Policjanci z KWP w Szczecinie zajmujący się walką z przestępczością gospodarczą przez kilka ostatnich dni przeprowadzili realizację sprawy dotyczącej szeregu wyłudzeń pieniędzy przez ogólnopolską grupę oszustów. Wyłudzenia następowały pod pozorem wpłat zaliczek na poczet wynajmu apartamentów nad morzem. Policjanci zajmowali się rozpracowaniem grupy od roku, a w minionych dniach przeprowadzono zatrzymania, które miały miejsce m.in. na terenie Elbląga, Zakopanego, Warszawy i Sopotu.

Oszuści działali od 2010 r. - za pośrednictwem Internetu opublikowali szereg ogłoszeń z atrakcyjnymi ofertami noclegowymi w apartamentach w całym pasie nadmorskim. Ostatnie oferty dotyczyły głównie okolic Gdańska i Sopotu m.in. w terminach obejmujących czas rozgrywek w Mistrzostwach Europy, ale również okresu wakacyjnego. Ogłoszenia wystawione były na wcześniej rzeczywiście zarejestrowane podmioty gospodarcze, ale na tzw. słupy. Oszuści poza fikcyjnym wynajmem apartamentów oferowali do sprzedaży drogie maszyny budowlane oraz ciągniki rolnicze. Ogłoszenia ukazywały się na stworzonych przez oszustów własnych serwisach internetowych oraz na ogólnopolskich portalach z bazami noclegowymi. Oferty były bardzo dobrze przygotowane, zawierały zdjęcia wnętrz obiektów, które mieściły się pod faktycznymi adresami, ale w rzeczywistości nie istniały.

Szczecińscy policjanci zainteresowali się sprawą po wpłynięciu kilku podobnych zawiadomień dotyczących wyłudzeń. Dalsze czynności i współpraca z Działem Bezpieczeństwa Grupy Allegro wykazała, że sprawa ma ogólnopolski zasięg. Policjanci sami zaczęli docierać do pokrzywdzonych. Przez ostatnich kilka tygodni szczecińscy kryminalni intensywnie współpracowali z funkcjonariuszami z KPP w Zakopanym. Dzięki ich pomocy rozwinięto kolejne wątki sprawy, dotarto do kolejnych pokrzywdzonych i zatrzymano jednego ze sprawców. Na tą chwilę przesłuchano około 130 oszukanych osób jednak policjanci szacują, że może być ich kilkakrotnie więcej. Dla zmylenia organów ścigania każda z zatrzymanych osób pełniła określoną rolę w działalności przestępczej, poszczególne etapy oszustw odbywały się w różnych regionach kraju.

Policjanci rozbili całą grupę, łącznie zatrzymano sześć osób (w tym cztery osoby kierujące grupą) w wieku od 25 do 36 lat. Byli uprzednio karani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, mieniu i przestępstwa gospodarcze, część z nich odbywała kary pozbawienia wolności. W trakcie przeszukań zabezpieczono m.in. komputery przenośne, nośniki danych, telefony, karty GSM, dokumentację bankową, karty płatnicze i dokumentację związaną z prowadzeniem fikcyjnych działalności gospodarczych. Zabezpieczone zostały również trzy auta, w tym jedno ukradzione na terenie Niemiec BMW X6 o wartości nie mniejszej niż 200 tys. zł

Cała szóstka usłyszała zarzuty oszustwa, za które grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Została tymczasowo aresztowana na okres trzech miesięcy. Łączna suma strat to co najmniej milion złotych, ale policjanci nadal poszukują osób pokrzywdzonych, których może być nawet ponad tysiąc.

(KWP w Szczecinie / mj)
 

Powrót na górę strony