Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali skimmera

Data publikacji 22.05.2012

Krakowscy policjanci zatrzymali obywatela Włoch pochodzenia rumuńskiego podejrzanego o skimming - czyli skanowanie kart płatniczych osób korzystających z bankomatów. Sąd zdecydował o aresztowaniu mężczyzny na dwa miesiące.

Co pewien czas do Krakowa przyjeżdżają grupy skimmerów – przestępców wykradających dane kart bankomatowych i kradnących pieniądze z kont. Za każdym razem taka grupa zostaje rozbita, a jej członkowie, zwykle obywatele innych państw, zostają zatrzymani przez krakowskich policjantów zajmujących się tego typu przestępczością.

Wszystko wskazuje na to, że na początku kwietnia br. pojawiła się w Krakowie kolejna taka grupa przestępcza. Kilkadziesiąt osób korzystających z bankomatów w Krakowie w tym czasie zostało okradzionych ze swoich pieniędzy. Do ataków skimmerów dochodziło przeważnie w weekendy. Sprawcy montowali na bankomatach specjalne urządzenia, które służyły do zeskanowania danych z pasków magnetycznych kart bankomatowych oraz pinów do nich. Po zeskanowaniu danych nakładki te były demontowane przez sprawców, a uzyskane informacje były przesyłane np. do państw Ameryki Południowej, gdzie były wypłacane pieniądze.

Policyjni specjaliści zajmujący się tego typu przestępczością rozpoczęli intensywne działania. W każdym przypadku zgłoszenia kradzieży przez osobę poszkodowaną i zlokalizowaniu bankomatu, z którego ta osoba wypłacała pieniądze policjanci jechali na miejsce i sprawdzali bankomat. W kilku przypadkach udało im się znaleźć nakładki założone przez przestępców. Podjęto obserwację kilku wytypowanych bankomatów, która zaowocowała zatrzymaniem jednego ze sprawców.

W sobotę 19 maja około godz. 23:45 zatrzymano 43-letniego mężczyznę, który właśnie demontował nakładkę założoną wcześniej na bankomacie przy ul.Szerokiej. Sprawca jest obywatelem włoskim, pochodzenia rumuńskiego.

Mężczyzna usłyszał zarzuty zyskiwania danych informatycznych w sposób przestępczy do których nie jest uprawniony, oraz przygotowania do podrobienia środków płatniczych. Decyzją sadu został tymczasowo aresztowany na 2 miesiące.

Policjanci są pewni, że jedynie kwestią czasu będzie teraz zatrzymanie pozostałych członków grupy.

(KWP w Krakowie / mg)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.87 MB)

Powrót na górę strony