Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ćwiczyli jak szybko i sprawnie się ewakuować

Data publikacji 22.05.2012

Ćwiczenia dotyczące szybkiego i sprawnego zachowania w sytuacji zagrożenia atakiem terrorystów odbyły się w Gimnazjum nr 23 przy ul. Czackiego 8 w ramach programu Zapobiec - Przetrwać. Symulacja wtargnięcia napastników do szkoły i ewakuacja uczniów wyglądały bardzo realnie.

W pozoracji wzięli udział policjanci Wydziału Prewencji komendy miejskiej w Bydgoszczy, Żandarmeria Wojskowa, grupa rekonstrukcyjna SPAT, przewodnicy psów służbowych z Wydziału Patrolowego komendy Policji w Bydgoszczy, Maltańska Służba Medyczna i Straż Pożarna. Ewakuacja szkoły była doskonałą okazją, żeby przećwiczyć algorytmy postępowania w przypadku wtargnięcia do szkoły niebezpiecznego napastnika. Wszystko z programu „Zapobiec - Przetrwać”.

Podczas ćwiczeń zademonstrowano jak wygląda odbicie zakładników przez grupę antyterrorystyczną, jak reaguje policyjny pies na ucieczkę przestępcy oraz szybkie udzielanie pomocy przez służby medyczne w przypadku znalezienia poszkodowanych.

W ramach programu "Zapobiec - Przetrwać" zarządzeniem Prezydenta Miasta Bydgoszczy został powołany specjalny zespół. W skład zespołu ds. bezpieczeństwa na terenie placówek oświatowych Bydgoszczy wchodzą przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i MOPS-u. W minionym roku decyzją Rady Miasta program wpisano do Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości.

Głównym celem programu jest przygotowanie standardów związanych z zapewnieniem szeroko rozumianego bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli, całego personelu szkół i placówek oświatowo-wychowawczych, ale również zaprojektowanie odpowiednich szkoleń.

Do tej pory odbyły się trzy szkolenia realizowane przez Centrum Szkoleń Antyterrorystycznych. Ważnym elementem było opracowanie jednolitych procedur alarmowania i sygnalizowania zagrożeń, przeprowadzenie próbnych ewakuacji, włączenie systemu monitoringu wizyjnego szkół w system obsługiwany przez Wydział Zarządzania Kryzysowego UM w Bydgoszczy. Teraz nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 23 są przygotowani do trudnych sytuacji jakie mogą zdarzyć się na terenie szkoły.

(KWP w Bydgoszczy / mj)

Film Ćwiczyli jak szybko i sprawnie się ewakuować

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Ćwiczyli jak szybko i sprawnie się ewakuować (format flv - rozmiar 14.93 MB)

Powrót na górę strony