Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Antyterroryści odbijali zakładników

Data publikacji 23.05.2012

Po otrzymaniu informacji o podłożonym ładunku wybuchowym w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim ewakuowano pracowników urzędu oraz przebywających w nim petentów. Podczas przeszukania budynku w jednym z pomieszczeń antyterroryści znaleźli pakunek. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Po godzinie 8:00 do Urzędu Wojewódzkiego wszedł mężczyzna, który wziął zakładników, terroryzując ich bronią palną. Następnie poinformował, że w jednym z pomieszczeń podłożona jest bomba. Natychmiast rozpoczęto ewakuację pracowników urzędu oraz znajdujących się w budynku petentów. Powiadomiono odpowiednie służby - Policję, Straż Pożarną oraz Pogotowie Ratunkowe.

Po kilku minutach przyjechali policyjni antyterroryści oraz śląscy negocjatorzy policyjni. Po zabezpieczeniu budynku przez antyterrorystów zaczęli działać policyjni negocjatorzy. W tym samym czasie pozostali antyterroryści wraz z pirotechnikami zaczęli przeszukiwać pomieszczenia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. W trakcie przeszukiwania, w jednym z pomieszczeń, policjanci odnaleźli pudełko zawinięte w szary papier, z którego wydobywał się dźwięk w postaci krótkich urywanych pisków. Następnie do akcji przystąpili pirotechnicy, którzy po sprawdzeniu potwierdzili, że faktycznie jest to urządzenie wybuchowe. Po zabezpieczeniu pakunek został wyniesiony z urzędu przez pirotechnika, a następnie został zneutralizowany.

W tym samym czasie policyjni negocjatorzy prowadzili rozmowę z desperatem. Rozmowy pozwoliły na rozwiązanie sytuacji bez konieczności używania siły. Antyterroryści zatrzymali mężczyznę i uwolnili około 10 osób, które były przetrzymywane w pomieszczeniu jako zakładnicy. Po zatrzymaniu sprawca został wyprowadzony w asyście antyterrorystów i przekazany stróżom prawa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Tak wyglądały ćwiczenia przeprowadzone w budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Miały one na celu sprawdzenie szybkości działania i umiejętności sprawnego reagowania przez służby kryzysowe i policyjnych antyterrorystów w sytuacji zagrożenia.

(KWP w Katowicach / mj)

Powrót na górę strony