Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chcieli zmusić pracownika do współpracy

Data publikacji 24.05.2012

Policjanci wydziału kryminalnego z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy zatrzymali mężczyzn podejrzanych o pozbawienie wolności i wymuszenia rozbójnicze. „Mózgiem” tej nieformalnej grupy był znany w środowisku przestępczym Waldemar W., ps. Książę. Podejrzani chcieli zmusić pokrzywdzonego do współpracy. Kryminalni przerwali ciąg zdarzeń w wyniku, których mężczyzna utracił 12 tys. złotych.

Policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Bydgoszczy pracowali nad ustaleniem wszystkich członków szajki przestępczej od momentu otrzymania zgłoszenia, tj. w połowie maja 2012 r. Z informacji przekazanej funkcjonariuszom wynikało, że pod koniec kwietnia 2012 r. do pracownika instytucji finansowej w kujawsko-pomorskim, na ulicy, podeszli mężczyźni, którzy zagadnęli go o możliwość uzyskania kredytu. Następnie, tego samego dnia, w pobliżu domu mężczyzna został siłą wciągnięty do samochodu i wywieziony do lasu. Tam nieznani mężczyźni grozili mu pozbawieniem życia i chcieli zmusić go do współpracy. Ponieważ, jak twierdzili, są grupą przestępczą „z górnej półki”, zażądali od pokrzywdzonego 6 tys. złotych, w zamian za możliwość „pracy” z nimi. Mężczyzna oddał swoją kartę bankomatową, podając jednocześnie numer PIN-u. Wszyscy razem przyjechali do Bydgoszczy, gdzie w bankomacie wypłacili 5 tys. złotych z jego konta. Następnie zabrali go do mieszkania i usiłowali zmusić do przekazania różnych informacji dotyczących jego firmy, a także nakłaniali pokrzywdzonego, aby rozprowadzał dla nich narkotyki. Tego dnia zastraszonego mężczyznę wypuścili.

Jednak po kilku dniach ponownie „zgłosili się” do niego, żądając brakującego tysiąca złotych, za rzekomą możliwość współpracy. Pokrzywdzony, z obawy o własne życie, przekazał pieniądze.

Na początku maja tego roku mężczyźni ponownie siłą wepchnęli pokrzywdzonego do samochodu, wywieźli do lasu, gdzie - grożąc pobiciem i strasząc pałkami oraz maczetami - wymusili od niego koleje pieniądze, tym razem 6 tys. złotych.

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP zajmowali się ustaleniem, kto brał udział w tych wymuszeniach. Wytypowano 6 osób, mieszkańców kujawsko-pomorskiego. Wśród typowanych był nieformalny przywódca tej grupy, Waldemara W. ps. Książę, który obecnie przebywa w areszcie, do innej sprawy.

Kryminalni z KWP i Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 5 mężczyzn w wieku 21, 24, 28, 31 lat. Wszystkim prokurator przedstawił zarzuty pozbawienia wolności i wymuszeń rozbójniczych oraz złożył wnioski o tymczasowe aresztowanie wszystkich zatrzymanych. Sąd zdecydował, że zatrzymani najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie.
 

(KWP w Bydgoszczy / mg)

Film Chcieli zmusić bankowca do współpracy - zostali zatrzymani


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Chcieli zmusić bankowca do współpracy - zostali zatrzymani (format flv - rozmiar 5.5 MB)

Powrót na górę strony