Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gang fałszerzy dokumentów rozbity

Data publikacji 28.07.2007

Dolnośląscy policjanci przy wsparciu antyterrorystów i Straży Granicznej zatrzymali 9 osób podejrzewanych o fałszowanie dokumentów krajowych i zagranicznych. Wytwarzane dokumenty służyły do oszustw kredytowych na terenie Polski i Europy, wyłudzania towarów oraz przerzutu ludzi przez granicę. Wśród zatrzymanych znalazł się organizator procederu.

Dolnośląscy policjanci wspierani przez antyterrorystów i funkcjonariuszy Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej z Lubania zatrzymali 9 osób (w tym organizatora procederu) działających w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się fałszowaniem różnych dokumentów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Wykorzystywane one były do wyłudzania kredytów na terenie Polski oraz Europy, przerzutu ludzi przez granicę, a także wyrobienia nowej tożsamości osobom ukrywającym się przed organami ścigania.

W działaniach zorganizowanych na szeroką skalę brała udział specjalna grupa powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu. W jej skład wchodziło blisko 80 policjantów z wydziałów do walki z przestępczością gospodarczą, kryminalnego, dochodzeniowo – śledczego, antyterroryści oraz 50 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Policjanci wkroczyli jednocześnie do około 20 mieszkań na terenie Wrocławia. Podczas ich przeszukań funkcjonariusze odkryli dwie nielegalnie działające wytwórnie fałszywych dokumentów i znaleźli kilkaset druków w różnych fazach ich wytworzenia lub przerobienia, w tym świadectwa ukończenia szkół różnego szczebla, paszporty, dowody osobiste, prawa jazdy, dyplomy ukończenia wyższych uczelni, różnego rodzaju zaświadczenia, akty zgonu, legitymacje emerytów wojskowych, dowody rejestracyjne, akty notarialne i inne dokumenty oraz sprzęt elektroniczny i poligraficzny służący do nielegalnej produkcji, a także komponenty (folie, papier fotograficzny, farby drukarskie, klisze fotograficzne). Działający na terenie Wrocławia gang fałszerzy zaopatrywał inne grupy przestępcze z terenu całej Polski, a także działające poza granicami naszego kraju. Z usług przestępców korzystały osoby z całej Polski, ale także obywatele Niemiec, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

Na poczet przeszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli 10 telewizorów plazmowych i LCD, 4 samochody, ok. 10 tys. zł., nośniki elektroniczne, na których znajdowały się wzory fałszywych dokumentów, pieczęci oraz gotowe już podrobione druki, 10 komputerów, 2 laptopy, 4 drukarki, 2 aparaty cyfrowe, kamerę, fax, 2 odtwarzacvze DVD oraz biżuterię.

27 lipca 2007 roku sąd aresztował 4 osoby na trzy miesiące, 5 pozostałych ma zakaz opuszczania kraju, poręczenia majątkowe i dozory policyjne.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

Powrót na górę strony