Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe mundury

Data publikacji 30.07.2007

W lipcu br. w Biurze Logistyki Komendy Głównej Policji 12 producentów zaprezentowało poszczególne elementy umundurowania policjantów. Na podstawie najlepszych wzorów uszytych będzie 60 próbnych kompletów letnich mundurów, które zostaną przetestowane już pod koniec sierpnia br.

 

 
 
Stary i nowy wzór munduru
Producenci odzieży są zdziwieni tak wysoko postawioną poprzeczką dotyczącą wymagań co do jakości materiałów, z jakich mają być uszyte nowe mundury. Stwierdzili, że nawet najbogatsze policje na świecie nie mają tak dobrych tkanin. Obawiają się, czy polską Policję będzie na nie stać.

- Pieniądze są zabezpieczone - zapewnia podinsp. Tomasz Kowalczyk, dyrektor Biura Logistyki Policji KGP.

- Chodzi nam o to - stwierdził insp. Włodzimierz Kalinowski, zastępca dyrektora BLP KGP - aby mundury zaspokoiły wszystkie oczekiwania policjantów, jakie pojawiły się na internetowym forum (www. ifp.pl), w sondażach i ankietach, żeby były dobre jakościowo, trwałe, funkcjonalne oraz służyły policjantom przez następne lata.

 
Kurtka letnia bez podpinki
 
10 lipca br. BLP KGP zorganizowało spotkanie z producentami zainteresowanymi uszyciem policyjnych mundurów. Wcześniej przesłano zainteresowanym propozycje wykonania pierwowzorów elementów umundurowania według projektu Piotra Szulca z ASP w Łodzi, który zwyciężył w przeprowadzonej wśród policjantów ankiecie. Firmy przedstawiły koszty wykonania pierwowzoru, dokumentacji technicznej i cesji praw autorskich oraz termin wykonania. Dotyczyło to zarówno pierwowzorów, jak i pierwszych 60 sztuk przeznaczonych dla policjantów do testowania. Część tej partii mundurów ma być na koszt producenta przebadana również przez jeden z instytutów badawczych. Testowane będą mundury służbowe dla policjantów z ruchu drogowego i prewencji. Ich rozmiary mają być typowe, kolor - ciemnogranatowy, odcień pozostaje jeszcze do ustalenia.
 
 
Koszula z krótkim rękawem
BLP KGP dopuszcza możliwość pewnych zmian, wynikających z doświadczenia i praktyki producentów, w proponowanych przez autora projektów wzorach, jeśli wpłyną na poprawę wizerunku lub funkcjonalności danego elementu umundurowania.

 

W poniedziałek, 23 lipca br. w BLP KGP 12 producentów (pozostali nie sprostali wymaganiom Policji) zaprezentowało wzory poszczególnych elementów umundurowania. Niektóre z nich zostały uszyte z materiałów docelowych, pozostałe z zastępczych. Mimo że każdy z producentów zajął się elementami umundurowania zgodnymi z jego specjalizacją (osobni producenci będą szyć spodnie, koszule, buty, czapki itp.), to w sumie w ich ofercie nie zabrakło żadnej części letniego munduru. Ponieważ nowe mundury będą służyły policjantom długie lata, muszą być bardzo przemyślane, niezwykle funkcjonalne i możliwie najlepsze jakościowo. Z dotychczasowych prac nad mundurami wynika, że producenci nie spodziewali się tak wysokich wymagań. Ale właśnie, ze względu na oczekiwane parametry jakościowe, do wyścigu stanęły nawet małe firmy, które nie szyją masowo, a właśnie stawiają na wysoką jakość swoich wyrobów.

Od dziś, tj. 30 lipca, do środy z każdym producentem spełniającym narzucone wymagania będą przeprowadzane negocjacje, zgodnie z procedurą prawa zamówień publicznych i przepisami wewnętrznymi. Siłą nowych mundurów ma być wykorzystanie najnowocześniejszych tkanin i surowców. Mundury będą testowane najprawdopodobniej w jednej z policyjnych szkół, gdyż przepisy nie pozwalają na wysłanie policjantów na ulicę w niezatwierdzonych wzorach umundurowania.

oprc. na podstawie artykułu Tadeusza Noszczyńskiego/Miesięcznik "Policja 997"

zdj. Przemysław Kacak

(Miesięcznik "Policja 997"/Przemysław Kacak)

 

  • Nowe mundury
  • Nowe mundury
  • Nowe mundury
  • Nowe mundury

Film Porównanie nowych i aktualnych wzorów mundurów


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Porównanie nowych i aktualnych wzorów mundurów (format flv - rozmiar 3.7 MB)

Film Nowe mundury


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Nowe mundury (format flv - rozmiar 3.88 MB)

Powrót na górę strony