Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Weekend z historią

Data publikacji 27.05.2012

Pokazy grup rekonstrukcyjnych, turnieje gier strategiczno-historycznych i prelekcje historyczne – to tylko część atrakcji, które czekają na uczestników i obserwatorów VII Warszawskiego Konwentu Gier Strategicznych GRENADIER, który dzisiaj i jutro (26 i 27.05) odbywa się w warszawskiej Cytadeli. Patronat honorowy nad imprezą objął Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji.

Pomysł zorganizowania konwentu powstał w kręgach miłośników historycznych gier wojennych. Dla doświadczonych graczy jest on doskonałą okazją do zobaczenia "w akcji" tych systemów i gier o których do tej pory jedynie się słyszało lub czytało, a ponadto daje im możliwość sprawdzenia swych umiejętności dowódczych podczas turniejów.

Niemniej jednak konwent GRENADIER jest skierowany przede wszystkim do osób, które do tej pory nie miały kontaktu z grami historycznymi, a interesują się szeroko pojętą historią lub militariami. To właśnie dla nich zostały zorganizowane pokazy gier bitewnych i gier planszowych osadzonych w różnych okresach historycznych. W czasie imprezy można także zobaczyć prezentacje makiet i modeli do gry przygotowanych przez kluby i grupy wargamingowe.

Podczas konwentu odbywają się także pokazy grup rekonstrukcyjnych z różnych epok historycznych. Obok wydarzeń z II wojny światowej można zobaczyć pokazy wojska Księstwa Warszawskiego i wojów średniowiecznych. W tym roku w imprezie bierze udział rekordowa liczba 300 rekonstruktorów z kilku krajów.

Konwent otworzyli dzisiaj i przywitali kilkuset gości p.o. Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Tomasz Kowalczyk oraz p.o. Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Ciechanowski. Patronat honorowy nad imprezą objął Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji.

Drugi dzień konwentu będzie wyjątkowy dla historii Policji. Już o godz.11 odbędzie się inscenizacja walki Policji Państwowej na Śląsku w 1939 roku - "Maxgrube". Swoje stanowisko ma na konwencie także IPA Radom, na którym można zobaczyć mundury policyjne z całej Europy. W konwencie bierze m.in. udział również Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat Policji w Radomiu.

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu/JM

foto: R.Horosz

Powrót na górę strony