Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uratowali życie

Data publikacji 29.05.2012

Dzięki szybkiej interwencji opolskich policjantów, st. sierż. Łukasza Sobonia i st. sierż. Katarzyny Wiśniewskiej, udało się uratować nietrzeźwego mężczyznę, który wpadł do rzeki. To nie pierwszy taki wyczyn w służbie st. sierż. Łukasza Sobonia – ratował ludzkie życie już wielokrotnie.

28 maja br. st. sierż. Katarzyna Wiśniewska i st. sierż. Łukasz Soboń z polecenia dyżurnego KMP w Opolu udali się na wyspę Pasiekę w Opolu, gdzie za wiaduktem kolejowym nietrzeźwy mężczyzna miał wskoczyć do Odry. Gdy przybyli na miejsce, zastali kobietę, która wskazała mężczyznę w rzece. Wcześniej siedział on na ławce, po czym wstał, przewrócił się i wpadł do wody.

Policjanci zauważyli mężczyznę około 1,5 metra od brzegu, nie potrafił on o własnych siłach wydostać się z wody. Funkcjonariusze podjęli akcję ratunkową, wchodząc do rzeki i wyciągając go na brzeg. Od mężczyzny czuć było silną woń alkoholu, był agresywny. Nie reagował na wydawane polecenia, wobec czego - po wcześniejszym ostrzeżeniu - policjanci użyli kajdanek. Po przybyciu na miejsce pogotowia ratunkowego, mężczyzna uspokoił się, zdjęto mu kajdanki, a załoga medyczna udzieliła mu niezbędnej pomocy i zabrała do szpitala z powodu wyziębienia organizmu.

Uratowanym mężczyzną okazał się 55–letni mieszkaniec powiatu opolskiego. Przebadano go na zawartość alkoholu - wynik to ponad 2,3 promila.
 
To nie jedyny przypadek, gdy st. sierż. Łukasz Soboń ratował komuś życie właśnie nad wodą. W minionym tygodniu również nietrzeźwy mężczyzna wskoczył do Odry przy ul. Bończyka i zaczął tonąć. Gdy policjanci dotarli na miejsce, świadkowie udzielali mu już pierwszej pomocy. Wspólnie  ze strażakami st. sierż. Łukasz Soboń przetransportował mężczyznę pontonem na drugi brzeg do jednostki straży pożarnej. Innym razem „ściągał” mężczyznę z mostu na Odrze na ul. Nysy Łużyckiej, gdy ten chciał popełnić samobójstwo. Kilka lat temu również ratował życie wspólnie z st. sierż. Katarzyną Wiśniewską.  Wyciągali wtedy z Odry kobietę, która chciała popełnić samobójstwo. Przez 7 lat służby policjant uczestniczył w różnych tego typu zdarzeniach.

St. sierż. Łukasz Soboń na co dzień służy w Wydziale Prewencji KMP w Opolu, ma 31 lat,  a w Policji jest od 2005 roku.

(KWP w Opolu / wm)

Powrót na górę strony