Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci CBŚ rozbili największe w historii Polski laboratorium amfetaminy

Data publikacji 06.06.2012

Policjanci CBŚ i KSP zatrzymali ponad 30 osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się transportem prekursorów narkotykowych oraz produkcją środków odurzających. Funkcjonariusze rozbili największe jak do tej pory laboratorium amfetaminy w Polsce. Zabezpieczyli tony odczynników, narkotyki, 3 linie produkcyjne oraz gotówkę. Jak szacują policjanci CBŚ, grupa mogła wprowadzić do obrotu ponad 1500 kg marihuany, 700 kg amfetaminy, 400 kg kokainy oraz dziesiątki tysięcy tabletek ekstazy.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego już od września 2011 roku prowadzili obserwację grupy, która zajmowała się transportem prekursorów służących do produkcji narkotyków syntetycznych w znacznych ilościach.

W wyniku prowadzonych działań funkcjonariusze ustalili, że grupa planuje dwa duże transporty półproduktów służących do wytworzenia narkotyków – każdy o wadze około tony. W profesjonalnie przygotowanej akcji udział wzięło 30 grup uderzeniowych z CBŚ i KSP liczących 200 funkcjonariuszy, w tym również policjanci szturmowi. W tym samym czasie weszli pod kilkadziesiąt wytypowanych wcześniej adresów na terenie Warszawy i okolic. Uderzenie nastąpiło nad ranem, aby jak najbardziej zaskoczyć osoby zamieszane w ten proceder. Podczas przeprowadzonej akcji, policjanci zatrzymali ponad 30 osób w wieku od 30 do 45 lat.

W okolicach Grodziska Mazowieckiego, funkcjonariusze rozbili laboratorium z trzema liniami produkcyjnymi. Cała produkcja ukryta była w bardzo dyskretnym miejscu, które nie rzucało się w oczy okolicznym mieszkańcom. Podczas przeszukania zabezpieczyli około 10 ton prekursorów narkotykowych, ponad 10 kilogramów gotowych środków odurzających (amfetaminę i kokainę), 10 jednostek broni oraz amunicji, w tym 2 pistolety maszynowe skorpion i pistolet glock, dużą ilość gotówki w złotówkach, dolarach i euro, fałszywe dokumenty, setki litrów spirytusu bez polskich znaków akcyzy oraz dwa częściowo rozebrane samochody pochodzące z kradzieży i części do aut. U jednego z zatrzymanych policjanci CBŚ zabezpieczyli także na poczet przyszłych kar złoty zegarek wysadzany brylantami o wartości ok. 70 tys. euro oraz 3 luksusowe samochody o wartości kilkuset tysięcy złotych.

Zatrzymani mężczyźni odpowiedzą między innymi za przemyt prekursorów narkotykowych, produkcję narkotyków, wprowadzanie ich do obrotu, a także udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Sprawy rozbicia fabryki amfetaminy oraz zatrzymania osób zajmujących się wprowadzaniem środków odurzających do obrotu nadzorują Prokuratura Okręgowa i Apelacyjna w Warszawie. Niewykluczone są dalsze zatrzymania.

pt,kj
 

Powrót na górę strony