Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na „ fałszywych wnuczków”

Data publikacji 06.06.2012

Wiele uczciwych ludzi pada ofiarami oszustów. Złodzieje nie mają żadnych skrupułów. Żerują na naiwności, a często na dobroci starszych osób i okradają ich z ostatniego grosza. Są coraz bardziej bezwzględni. Co jakiś czas odnotowujemy sygnały, że sprawcy udało się oszukać pokrzywdzonych.

Tak było w przypadku 81-letniej kielczanki. Wczoraj nieznany mężczyzna zadzwonił do niej podając się za jej wnuczka potrzebującego pomocy. Z rozmowy wynikało, że młodzieniec miał wypadek samochodowy i potrzebuje pieniędzy na załatwienie „sprawy”. Wnuczek zaznaczył, że po pieniądze przyśle znajomego. Po 15 minutach w domu nestorki zjawił się mężczyzna i odebrał 11 000 złotych. Po jakimś czasie kobieta zorientowała się, że straciła swoje oszczędności, a dzwoniący mężczyzna okazał się oszustem.

Niestety, pomimo licznych apeli, na terenie naszego województwa, co jakiś czas odnotowujemy przypadki oszustw na szkodę osób starszych. Wczoraj na terenie Kielc próbowano oszukać kilka osób. Dzwoniąc do nestorów zawsze podawali się za wnuczkę lub wnuka. Z niewiadomych przyczyn sprawcy nie dokończyli swego przestępczego procederu. Pamiętajmy jednak, że przestępcy dzwonią pod różnymi pretekstami, często podając się m. in. za członków rodziny, nowych sąsiadów lub pracowników administracji.

Oszuści wykorzystując naiwność i łatwowierność osób starszych, najczęściej mieszkających samotnie, często grając na ich uczuciach, dokonują kradzieży pieniędzy lub wartościowych przedmiotów. Podają się za znachorów, znajomych członków rodziny, udają listonoszy, „gazowników”, roznoszą ulotki lub oferują do sprzedaży atrakcyjne cenowo towary.


Oto kilka przykładów działania sprawców:

- metoda„na wnuczka” -sprawcy najczęściej dzwonią na telefon domowy podszywając się pod członków rodziny np. wnuka, siostrzeńca i proszą o pilne pożyczenie gotówki. Podają często jakiś błahy powód, że nie mogą odebrać pieniędzy osobiście i wyślą po pieniądze znajomego, ze wskazaniem dokładnego opisu osoby. Po niedługim czasie do domu ofiary przychodzi ów znajomy, który w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera pieniądze
- metoda „na doręczyciela” lub „inkasenta” -sprawcy podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji np. administracji, opieki społecznej lub występują w charakterze akwizytorów. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domownika przeszukują i kradną pieniądze lub inne wartościowe przedmioty.
- metoda„na domokrążcę”- sprawcy oferują możliwość zakupu różnych towarów (np. sprzętu AGD, telefonii cyfrowej) za wyjątkowo atrakcyjną cenę. Jednocześnie proponują podpisanie umowy przedwstępnej na wykonanie usługi. Po podpisaniu okazuje się, że za towar należy zapłacić znacznie więcej niż po cenie proponowanej na początku.
- oszustwa dokonywane przez osoby innej narodowości – osoby te oferują do sprzedaży różnego rodzaju towary, wykorzystując nieuwagę osoby starszej czy samotnie mieszkającej dokonują kradzieży przedmiotów wartościowych i pieniędzy.

Dlatego pamiętajmy!

- nie wpuszczajmy i nie zapraszajmy do domu osób nieznanych i przypadkowo poznanych,
- będąc w domu i wychodząc z niego zamykajmy drzwi na zamki,
- zanim otworzymy drzwi, zobaczmy przez wizjer lub okno kto za nimi stoi, czy jest to osoba nam znana,
- w przypadku osób podających się za pracownika instytucji żądajmy pokazania legitymacji lub identyfikatora,
- jeśli musimy wpuścić do mieszkania osobę obcą, nie zostawiajmy go ani na chwilę samego,
- nie przechowujmy w mieszkaniu dużych ilości pieniędzy i przedmiotów wartościowych, przetrzymujmy je w banku, drobne kwoty trzymajmy w różnych miejscach, znanych tylko nam,
- nie informujmy nikogo kiedy pobieramy rentę czy emeryturę i w jakiej kwocie,
- jeżeli musimy podpisać jakąś umowę to sprawdzajmy wiarygodność osoby, zadzwońmy do danej instytucji lub powiedzmy o tym, że zgłosimy się osobiście,
- przed podjęciem decyzji co do przekazania pieniędzy, sami skontaktujmy się z osobą, za którą podaje się telefoniczny rozmówca.

Radzimy, aby zwracać szczególną uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas, w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajmy o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzmy im o zagrożeniach, uczulmy na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajmy ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńmy na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę. W każdej sytuacji, budzącej podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji, nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, natychmiast informujmy policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

(KWP w Kielcach /wm)

Powrót na górę strony