Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbito grupę przestępczą, wśród zatrzymanych są pseudokibice

Data publikacji 15.06.2012

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi rozbili zorganizowaną grupę przestępcza, która wprowadziła do obrotu ponad 109 tysięcy litrów nielegalnego alkoholu o wartości czarnorynkowej ponad 8,7 milionów złotych, papierosy bez odpowiednich oznaczeń skarbowych akcyzy w ilości nie mniejszej niż 470 tysięcy paczek o wartości czarnorynkowej ponad 5,5 miliona złotych oraz ponad 1,5 tysiąca kilogramów krajanki tytoniowej o wartości czarnorynkowej około 450 tysięcy złotych. Część grupy stanowili pseudokibice jednej z drużyn piłkarskich.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko – Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej Placówki Straży Granicznej w Gołdapi i pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie zatrzymali na terenie województw: warmińsko - mazurskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, śląskiego i wielkopolskiego 27 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Część grupy stanowili pseudokibice jednej z drużyn piłkarskich. Funkcjonariusze od ponad roku prowadzili działania mające na celu rozpracowanie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości nielegalnego alkoholu i papierosów. W efekcie policjanci ustalili na terenie województwa łódzkiego miejsce nielegalnego oczyszczania skażonego alkoholu etylowego, który następnie był wprowadzany do obrotu w formie spożywczej.

Ponadto ustalili na terenie województwa warmińsko - mazurskiego i podlaskiego 3 magazyny, w których przechowywane były papierosy bez obowiązujących oznaczeń skarbowych akcyzy. Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie grupy w wieku od 29 do 62 lat wprowadzili do obrotu ponad 109 tysięcy litrów nielegalnego alkoholu o wartości czarnorynkowej ponad 8,7 milionów złotych i papierosy bez odpowiednich oznaczeń skarbowych akcyzy w ilości nie mniejszej niż 470 tysięcy paczek o wartości czarnorynkowej ponad 5,5 miliona złotych, narażając tym samym Skarb Państwa na straty w wysokości 11 milionów złotych. W wyniku podjętych działań funkcjonariusze zabezpieczyli m. in. kompletną linię technologiczna służąca do oczyszczania skażonego alkoholu etylowego, 23 tysiące litrów alkoholu, prawie 157 tysięcy paczek papierosów bez odpowiednich oznaczeń skarbowych akcyzy oraz ponad 1,5 tysiąca kilogramów krajanki tytoniowej o wartości czarnorynkowej około 450 tysięcy złotych.

Zarzuty kierowania zorganizowana grupą przestępczą przedstawiono 42-letniemu Dariuszowi T., 33-letniemu Tomaszowi R. i 32-letniemu Jarosławowi M. Wobec 9 członków grupy zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, wobec 28 osób zastosowano poręczenia majątkowe o łącznej wartości około 300 tysięcy złotych oraz 14 dozorów policyjnych.

Dokonano także zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych o łącznej wartości około 800 tysięcy złotych. Większość mężczyzn była już wcześniej karana m. in. za przestępstwa narkotykowe i skarbowe. Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast za udział w grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie /wm)

Powrót na górę strony