Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadli fałszywi wnuczkowie

Data publikacji 16.06.2012

Dwie młode kobiety i ich 18-letni kompan odpowiedzą za oszustwa metodą na tzw. wnuczka. W wyniku przestępczej działalności tria pochodzącego z Łodzi, mieszkańcy Lublina stracili blisko 70 tys. zł. Oszuści zostali zatrzymani przez łódzkich funkcjonariuszy, a po przewiezieniu do Lublina usłyszeli zarzuty. Za oszustwa grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali dwie kobiety - 20 i 15-latkę oraz 18-letniego mężczyznę, którzy, jak wynikało z ustaleń kryminalnych, mogli mieć związek z oszustwami dokonywanymi metodą na tzw. wnuczka. W mieszkaniu zajmowanym przez młodych ludzi policjanci odnaleźli i zabezpieczyli blisko 70.000 zł. W trakcie prac z zatrzymanymi ustalono, że mają oni na koncie przestępstwa, do których doszło w Lublinie. Wczoraj zatrzymani zostali przewiezieni do Komendy Miejskiej Policji.

Jak ustalili policjanci z wydziału dw. z przestępczością przeciwko mieniu, do ostatnich przestępstw doszło zaledwie kilka dni temu.

W jednym z przypadków przed południem na numer stacjonarny mieszkańca Lublina zadzwoniła kobieta, która podała się za jego córkę. Ochrypniętym głosem poprosiła o pożyczenie 100 tys. złotych. Twierdziła, że ma spore długi wobec pracownicy banku i jeśli nie zwróci pieniędzy, grozi jej więzienie. Jeszcze tego samego dnia po odbiór gotówki zgłosiła się rzekoma kasjerka banku. Dopiero po przekazaniu jej pieniędzy mężczyzna wykonał telefon do swojej córki pytając o sposób zakończenia sprawy. Wówczas okazało się, że ta nie potrzebowała gotówki.

Podejrzani odpowiedzą także za oszustwo, do którego doszło 12 czerwca również w Lublinie. I w tym przypadku mieszkanka Lublina została oszukana przez kobietę podającą się za jej córkę. Telefoniczna rozmówczyni poprosiła o pilne pożyczenie 50 tys. złotych. Ponieważ lublinianka takiej kwoty nie posiadała, przekazała nieznajomej osobie blisko 19 tys. złotych.

20-latka i jej 18-letni znajomy jeszcze wczoraj zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Lublin – Południe. Nieletnia została oddana pod opiekę rodziców. Jej sprawą zajmie sąd ds. rodziny i nieletnich. Dorośli współtowarzysze 15-latki zostaną dzisiaj doprowadzeni do sądu z wnioskiem o areszt.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci analizują wszystkie zgłoszenia, do których doszło w ostatnim czasie na terenie województwa lubelskiego. Za oszustwo zatrzymanym grozić może kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają: sposób działania sprawców w przypadku oszustw na tzw. wnuczka jest zawsze podobny albo taki sam. Oszuści zazwyczaj podają się za członków rodziny bądź bliskich znajomych. Podczas telefonicznej rozmowy proszą o pilne pożyczenie pieniędzy. Częstym motywem jest okazjonalny zakup samochodu lub mieszkania, zakup leków, pokrycie kosztów związanych ze skutkami kolizji, czy wypadku drogowego lub leczenia szpitalnego.

Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności w kontaktach z nieznajomymi. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy obcym osobom, a o takich przypadkach natychmiast powiadamiajmy Policję.

(KWP w Lublinie / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 2.83 MB)

Powrót na górę strony