Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Więcej patroli na akwenach wodnych w Małopolsce

Data publikacji 16.06.2012

Jak co roku, by zadbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, w Małopolsce uruchomione zostały posterunki wodne a policjanci komisariatu wodnego zwiększyli ilość patroli i wspólnie ze Strażą Miejską pełnią dodatkowe służby.

Do końca wakacji policyjne patrole pojawiać będą się na rzece Wiśle w Krakowie oraz zbiornikach wodnych w Rożnowie, Czorsztynie. Oprócz tego, w zależności od potrzeb, policjanci pełnią służbę także na mniejszych zbiornikach wodnych.

W ubiegłym roku funkcjonariusze pełniący służbę na obszarach wodnych uratowali kilkanaście tonących osób – głównie były to sytuacje związane z osobami pływającymi łodziami. Miały na to wpływ m.in. załamania pogodowe powodujące wywrócenie łodzi, brak umiejętności żeglarskich i kondycji czy brawura związana z uprawianiem sportów wodnych. Zdarzały się jednak także przypadki braku wyobraźni – na przykład w Krakowie kilka osób próbowało pływać w Wiśle, gdzie obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.

Patrolując akweny wodne policjanci kontrolują miejsca wyznaczone jako kąpieliska, sprawdzają plaże, przystanie, działanie sprzętu pływającego oraz uprawnienia i trzeźwość sterników. Prowadzą także kontrole na obiektach zamkniętych (baseny) pod kątem przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa.

Do służby w patrolach wodnych kierowani są funkcjonariusze odpowiednio przeszkoleni w zakresie ochrony życia i zdrowia, posiadający specjalistyczne uprawnienia ratowników wodnych. Dzięki temu są oni w stanie nie tylko podjąć akcję ratowniczą w sytuacji zagrożenia na wodzie, ale także udzielić, na przykład tonącemu, niezbędnej pomocy medycznej przed przybyciem lekarza.

Od początku czerwca policjanci komisariatu wodnego pełnią także wspólne patrole ze Strażą Miejską – m.in. rowerowe i piesze na Bulwarach Wiślanych ale także „ratownicze” w przypadku gdy potrzebna jest pomoc na wodzie.

Do czasu zakończenia roku szkolnego policjanci komisariatu wodnego spotykają się z dziećmi i młodzieżą w szkołach aby rozmawiać o zasadach bezpiecznego wypoczywania nad wodą.

Planując wakacyjny wypoczynek nad wodą, warto zapamiętać telefony alarmowe Policji Wodnej w Małopolsce – można wpisać numery do swojego telefonu komórkowego, aby w razie sytuacji zagrożenia można było szybko wezwać pomoc.

Komisariat Wodny Policji w Krakowie
tel. 12 61 52 555
tel.kom.723 663 165

Posterunki sezonowe Policji Wodnej w Małopolsce:

- „ROŻNÓW” tel. kom. 723 694 982 w godz. 10.00 – 20.00

- „CZORSZTYN” tel. kom. 723 694 983 w godz. 10.00 – 20.00

Policjantom dyżurującym pod tymi numerami telefonów można również zgłaszać wszelkie uwagi dotyczące bezpieczeństwa na obszarach wodnych.

(KWP w Krakowie / mw)
 

Powrót na górę strony