Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczystości poświęcone życiu i działalności majora Jana Piwnika „Ponurego”

Data publikacji 17.06.2012

Wczoraj, jak co roku, na polanie Wykus położonej w Puszczy Jodłowej, spotkali się policjanci Garnizonu Świętokrzyskiego, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, żołnierze oraz przedstawiciele Harcerstwa Rzeczypospolitej. W ten sposób po raz kolejny uczczono życie i działalność majora Jana Piwnika „Ponurego”, który od 21 lat jest patronem Policji Świętokrzyskiej. W czasie uroczystości odznaczony został policjant, którego rzetelna służba przyczyniła się do wzrostu poszanowania prawa i wzmocnienia autorytetu Policji.

Polana „Wykus” położona w Lasach Siekierzyńskich w Puszczy Jodłowej już po raz kolejny była świadkiem uroczystości poświęconych życiu i działalności majora Jana Piwnika „Ponurego”. W obchodach udział wzięli: członkowie Kapituły Odznaki im. mjr Jana Piwnika „Ponurego”, I Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach podinsp. Rafał Derlatka, przedstawiciele władz wojewódzkich z wojewodą Bożentyną Pałką Korubą i samorządowych regionu świętokrzyskiego z Marszałkiem Województwa Adamem Jarubasem, studenci Wyższej Szkoły Handlowej, żołnierze oraz harcerze. Wśród uczestników uroczystości nie brakowało także policjantów Garnizonu Świętokrzyskiego, dla których "Ponury", aspirant Policji Państwowej, jest patronem od 1991 roku.

W tym roku Honorową Odznaką „Ponurego” odznaczono Naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach podkom. Piotra Janika, który, jak uznała kapituła, jest bezkompromisowy w zwalczaniu przestępczości. Odznaka już od 8 lat jest przyznawana policjantom, którzy wykazali się szczególnym poświęceniem, nieprzeciętną odwagą, lub mądrością i dalekowzrocznością w kierowaniu działaniami Policji jeśli w rezultacie nastąpiła poprawa stanu bezpieczeństwa. Dwa lata temu, pośmiertnie odznakę przyznano zamordowanemu 10 lutego 2010 roku w Warszawie policjantowi - podkomisarzowi Andrzejowi Strujowi.

Za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu Medalem „Pro Memoria” odznaczono 2 osoby.

Na zakończenie uroczystości, przy kapliczce-pomniku, złożone zostały kwiaty i zapalono znicze.

Organizatorem uroczystości było Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt” wspólnie z Obwodem Świętokrzyskim Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej przy współudziale Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

(KWP w Kielcach / mj)

Powrót na górę strony