Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana fabryka "lewych" papierosów

Data publikacji 19.06.2012

Śląscy policjanci zlikwidowali w okolicach Legnicy nielegalną fabrykę papierosów. Zatrzymano sześć osób, w tym 4 obywateli Białorusi, pracujących przy obsłudze linii produkcyjnej. Stróże prawa przejęli około 1,5 mln gotowych papierosów. Ponadto zabezpieczono przygotowane materiały do produkcji papierosów wraz z kompletną linią technologiczną. Według szacunkowych danych, Skarb Państwa mógł stracić na tym procederze około miliona złotych.

Od kilku miesięcy policjanci z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach poszukiwali źródeł pochodzenia pojawiających się w sprzedaży na Śląsku papierosów jednego ze znanych światowych producentów. Informacje, jakie zdobywali sukcesywnie stróże prawa, kierowały ich do województwa dolonośląskiego. Śledczy, rozpracowując tę sprawę ustalili, że w jednym z gospodarstw pod Legnicą działa nielegalna fabryka papierosów. Policjanci nawiązali współpracę z katowicką Izbą Celną i kilka dni temu, razem ze śląskimi antyterorystami oraz kolegami z Legnicy, przeprowadzili wspólną akcję likwidacji przestępczego zakładu. Wewnątrz zatrzymano sześć osób, w tym 4 obywateli Białorusi. Pozostała dwójka to mieszkańcy województwa mazowieckiego. W hali znajdowała się kompletna, wysokowydajna linia produkcyjna. Ponadto stróże prawa przejęli ponad 1.5 milona papierosów w paczkach bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

Jak szacują policjanci, straty Skarbu Państwa z tytułu nieuregulowanych należności podatkowych sięgają kwoty około 1.000.000 zł. Czynności procesowe w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Legnicy.

Wszyscy zatrzymani usłyszeli już zarzuty nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na wniosek prokuratora sąd tymczasowo aresztował podejrzanych na 2 miesiące. Grożą im 3 lata więzienia i wysokie kary finansowe.

(KWP w Katowicach / mw)
 

Powrót na górę strony