Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowano nielegalną wytwórnię alkoholu

Data publikacji 19.06.2012

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej w Poznaniu zlikwidowali nielegalną wytwórnię alkoholu. Funkcjonariusze zabezpieczyli kilka tysięcy litrów cieczy na różnym etapie przetworzenia, w tym 1175 litrów odkażonego nielegalnego spirytusu gotowego do wprowadzenia na rynek. Wartość zabezpieczonego towaru śledczy szacują na ponad 800 tys.zł.

Jakiś czas temu policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu wpadli na trop osób zajmujących się wprowadzaniem do obrotu spiritusu niewiadomego pochodzenia oraz produkcją alkoholu, który miał powstawać w wyniku odkażania alkoholu wyprodukowanego do celów przemysłowych bądź też innych cieczy, takich jak podpałka do grilla lub płyn do spryskiwaczy. Kiedy policjanci ustalili miejsce i wszystkich uczestników przestępczego procederu, natychmiast nawiązali współpracę z funkcjonariuszami Izby Celnej w Poznaniu.

6 czerwca br. policjanci i celnicy skontrolowali budynki byłej gorzelni w gminie Ryczywół w powiecie obornickim. W wyniku przeszukania całej posesji, w pomieszczeniach piwnicznych policjanci znaleźli ukrytą kompletną linię technologiczną do odkażania alkoholu. Zabezpieczyli tam kilka tysięcy litrów cieczy na różnym etapie przetworzenia, w tym 1175 litrów odkażonego nielegalnego spirytusu gotowego do wprowadzenia na rynek. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczyli kilkaset plastikowych butelek, 5 tysięcy nakrętek na butelki, różnego rodzaju chemikalia, filtry oraz grzałki.

Jak się okazało, podejrzani pozyskiwali alkohol poprzez odkażanie alkoholi przemysłowych przy wykorzystaniu „nowej” metody - podgrzewali oni przeznaczoną do odkażenia ciecz, poddawali ją podwójnej destylacji a na koniec dodawali odpowiednie substancje chemiczne.

Główny organizator przestępczego procederu, 32-letni mieszkaniec gminy Ryczywół, usłyszy zarzuty nielegalnej produkcji alkoholu oraz narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie należności z tytułu nieopłaconej akcyzy o co najmniej 110 tysięcy złotych. Grozi mu kara do 3 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mw)
 

Powrót na górę strony