Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Internetowa przestępcza działalność zlikwidowana

Data publikacji 22.06.2012

Współpraca policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy z przedstawicielami portalu Allegro doprowadziła do zlikwidowania przestępczej działalności na ogromną skalę. Jej „mózgiem” był 25-letni mieszkaniec Bydgoszczy, który odpowie m.in. za oszustwa komputerowe i kradzież informacji. Z dotychczasowych ustaleń policjantów wynika, że za pośrednictwem Internetu dokonał on kilkuset różnego rodzaju nielegalnych transakcji. Do sprawy zatrzymany został również 42-letni współpracownik tzw. słup. Najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj zapadną decyzje co do dalszego losu obu mężczyzn.

Nad sprawą, na którą natrafili policjanci z Zespołu ds. Zwalczania Przestępczością Bankową KWP w Bydgoszczy, funkcjonariusze pracowali od kilku tygodni. Wtedy to w Internecie zwrócili uwagę na podejrzane transakcje. Z tej racji, że miało to bezpośredni związek z portalem Allegro, do współpracy z mundurowymi włączyli się także jego przedstawiciele z działu bezpieczeństwa. Rozpoczęła się żmudna analiza kilkuset transakcji finansowych i zakupowych realizowanych za pośrednictwem Internetu. Wzajemna wymiana informacji i spostrzeżeń doprowadziła do rozwiązania zagadki.

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy, zwalczający przestępczość gospodarczą, „odwiedzili” w mieszkaniu na ul. Chocimskiej 42-letniego bydgoszczanina. Funkcjonariusze wiedzieli bowiem, że jest on zamieszany w ten przestępczy proceder. Z ustaleń policjantów wynikało, że mężczyzna to tzw. słup zatrudniony przez właściciela tej nielegalnej działalności, który tego dnia miał przyjść po odbiór towaru. Policjanci nie mylili się. Chwilę później zatrzymali namierzonego 25-latka. W wynajmowanym przez niego mieszkaniu przy ul. Kopernika funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. sprzęt komputerowy wykorzystywany do przestępczego procederu oraz zakupiony nielegalnie towar. W zainteresowaniu mężczyzny były różnego rodzaju produkty. W sklepach internetowych kupował praktycznie wszystko od deski snowboard, przez sprzęt AGD, RTV, obuwie, odzież, po kosmetyki i wyroby jubilerskie. Za nabyty towar płacił z rachunków osób, których dane posiadł nielegalnie, bądź przy pomocy właśnie tzw. słupów. Z analiz policjantów wynika, że mógł on zatrudnić do tego rodzaju „pracy” kilka lub kilkanaście osób. Każdej wynajmował mieszkanie, uzyskując w ten sposób adres, na który przesyłane były zakupione produkty. Słupom zakładał rachunki w bankach lub wyrabiał karty tzw. „portmonetki”, gdzie przelewał skradzione pieniądze. Tak uzyskanymi środkami płacił za transakcje. Pozyskany w ten sposób towar sprzedawał dalej również za pośrednictwem Internetu. Zgromadzone do sprawy dowody świadczą o tym, że przez ostatnie kilka tygodni 25-latek zrobił około 100 transakcji na 54 tys. zł., a od początku roku na ponad 200 tys. zł. Wydruk samych operacji kupno-sprzedaż, których dokonał to tom akt, czyli 200 stron!

Dzisiaj (22.06.12) policjanci doprowadzili obu zatrzymanych do Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ, gdzie usłyszeli oni zarzuty. Założyciel nielegalnej działalności odpowie za oszustwa, również komputerowe, a także kradzież informacji. Ponadto usłyszał zarzut z art. 310 § 2 kk tj. przechowywanie podrobionego banknotu. Takie bowiem fałszywe 20 zł. znaleźli u niego, w wynajmowanym mieszkaniu, funkcjonariusze. Policjanci sprawdzają teraz czy podobne pojawiły się na terenie kraju.

Podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli też woreczek z biały proszkiem. Ekspertyzy wykonane w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Bydgoszczy potwierdziły, że to amfetamina o wadze 9g. Dlatego też, 25-latek będzie musiał tłumaczyć się rónież z posiadania narkotyków. Prokurator, po przesłuchaniu, złożył wniosek do sądu o jego tymczasowe aresztowanie. Najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj zapadnie decyzja co do dalszego losu 25-latka.

Drugi zatrzymany mężczyzna odpowie za pomocnictwo. Decyzją prokuratora został on objęty policyjnym dozorem. Policjanci nadal pracują nad sprawą i nie wykluczają dalszego jej rozwoju.

(KWP w Bydgoszczy / mw)
 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.84 MB)

Powrót na górę strony