Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przywłaszczali składki przeznaczone na ubezpieczenia

Data publikacji 28.06.2012

Sześć osób, członków grupy przestępczej podejrzanej o przywłaszczanie pieniędzy przeznaczonych na opłacanie składek ubezpieczeniowych pracowników, zatrzymali policjanci z Radomska. Zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Jak ustalili policjanci, jedna z firm mających siedzibę w Radomsku, od początku jej istnienia naruszała obowiązujące prawa pracownicze nie odprowadzając składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do zakładu ubezpieczeń, mimo, że były one naliczane i odciągane z pensji pracowników. Należy zaznaczyć, że w ciągu zaledwie 6 miesięcy kwota ta wyniosła blisko 200 tysięcy złotych.

Z zabezpieczonej dokumentacji wynika, że firma - matka powstała jesienią 2010 roku. Co kilka miesięcy zmieniał się skład osobowy zarządu. Zakład współpracował z innymi spółkami zatrudniając blisko 140 osób. Wspólnicy działali na terenie województwa śląskiego i łódzkiego. W ramach przestępczego procederu przejmowali oni pracowników jednej spółki do drugiej, nie odprowadzając przy tym składek na ubezpieczenie. Działali tak przez ponad rok.

Dotychczas zarzuty usłyszało sześć zatrzymanych osób w wieku od 32 do 53 lat. Prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Zatrzymane osoby podejrzane są o to, że działając wspólnie i w porozumieniu w grupie przestępczej uporczywie naruszali prawa pracownicze wynikające z ubezpieczenia społecznego przywłaszczając sobie pieniądze pracowników przeznaczone na opłacenie naliczonych składek. Grozi za to kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest rozwojowa.

(KWP w Łodzi / mw)
 

Powrót na górę strony