Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Usłyszeli 529 zarzutów korupcyjnych

Data publikacji 03.07.2012

Śląscy policjanci zwalczający korupcję zakończyli śledztwo prowadzone pod nadzorem dąbrowskiej prokuratury. Sprawa dotyczy wręczania łapówek za wypisywanie zwolnień lekarskich. Akt oskarżenia objął osiem osób: pięciu lekarzy, dwóch górników i pośrednika. W sumie sprawcom przedstawiono 529 zarzutów popełnienia przestępstw, za które grozi kara do 10 lat więzienia. Część oskarżonych dobrowolnie poddała się karze.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Katowicach zakończyli śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Dąbrowie Górniczej. Sprawa dotyczyła wręczania łapówek w zamian za zwolnienia lekarskie. Akt oskarżenia, skierowany do Sądu Rejonowego w Jaworznie, objął 8 osób, którym w sumie przedstawiono 529 zarzutów korupcyjnych. W przestępczym procederze brał udział m.in. mężczyzna, który pośredniczył pomiędzy osobami chcącymi otrzymać "lewe" zwolnienia lekarskie, a medykami. W jednym z lokali gastronomicznych w Jaworznie mężczyzna przyjmował zlecenia od osób zainteresowanych „lewym” L-4 – głównie pracowników śląskich kopalń. Następnie zainteresowany szedł do wskazanego lekarza i otrzymywał zwolnienie lekarskie. Niejednokrotnie zwolnienie to było wypisywane ze wsteczną datą. Podejrzani o korupcję lekarze to: specjalista chorób wewnętrznych, rehabiitacji ogólnej, chirurg ortopeda, neurolog, specjalista medycyny rodzinnej.

Jak wynika ze zgromadzonego w śledztwie materiału, medycy otrzymywali za swoje "usługi" od 20 do 100 zł. Pięciu oskarżonych dobrowolnie poddało się karze. Pozostali sprawcy usłyszą wyrok po zakończeniu procesu sądowego - za popełnione przestępstwa korupcyjne mogą spędzić za kratami do 10 lat.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony