Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dewastował i okradał nagrobki

Data publikacji 07.08.2007

Policjanci z Drawska Pomorskiego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzewanych o szereg dewastacji cmentarnych nagrobków. Jeden z nich okradał je z cennych elementów wykonanych z mosiądzu, a drugi pośredniczył w ich dalszym zbyciu. Jak dotąd stwierdzono 30 uszkodzonych nagrobków. 31-latkowi grozi do 8 lat więzienia jego 36-letniemu koledze za paserstwo 5 lat więzienia.

Czynności operacyjne przeprowadzone przez funkcjonariuszy sekcji kryminalnej doprowadziły do ustalenia sprawcy ograbiania miejsc spoczynku zmarłych. Wczoraj w godzinach przedpołudniowych policjanci zatrzymali 31-letniego Roberta B. – mieszkańca Drawska Pomorskiego. Kilka godzin później w ręce policjantów wpadł 36-letni Tomasz G., który nabywał od Roberta B. skradzione elementy z nagrobków celem ich dalszego zbywania. Na terenie posesji Tomasza G. policjanci znaleźli szereg elementów wykonanych z mosiądzu i innych metali, w tym około 50 krzyży.

Pierwsze zawiadomienie o dewastacji nagrobka na cmentarzu komunalnym Komenda Powiatowa Policji w Drawsku Pomorskim otrzymała w dniu 4 sierpnia 2007 r. Jedna z kobiet odwiedzających mogiłę bliskiej jej osoby stwierdziła zniszczenia nie tylko na tym grobie, lecz także na wielu innych.
Policjanci podczas oględzin na cmentarzu stwierdzili 30 uszkodzonych i ograbionych  nagrobków. W dotarciu do wszystkich osób pokrzywdzonych w wyniku działania bliżej nieustalonego sprawcy pomagał proboszcz miejscowej parafii. Księża podczas mszy informowali o dewastacji na cmentarzu. Do tej pory  przyjęto 20 zawiadomień o uszkodzeniach i kradzieżach dotyczących nagrobków. W sprawie tej zgłaszają się kolejne poszkodowane osoby.

31-letniemu Robertowi B. zostanie przedstawiony zarzut ograbiania miejsca spoczynku zmarłych, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. 36-letniemu Tomaszowi G. za paserstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Powrót na górę strony