ANONS - policyjna akcja przeciwko oferującym narządy do sprzedania
250 ogłoszeń internetowych, w których oferowano sprzedaż własnych narządów, ustalili policjanci w ramach akcji pod kryptonimem ANONS. Funkcjonariusze weszli pod 95 wytypowanych adresów, gdzie zatrzymali dwie osoby, a 37 doprowadzili do jednostek Policji. W związku z akcją przesłuchano 105 osób. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Policjanci Centralnego Biura Śledczego we współpracy z Wydziałem Wsparcia Zwalczania Cyberprzestępczości Biura Kryminalnego KGP oraz funkcjonariuszami z 80 komend Policji z całego kraju, przeprowadzili akcję wymierzoną w osoby zamieszczające w sieci internetowej oferty sprzedaży własnych narządów. Najczęściej oferowane były nerki. Wydział do walki z cyberprzestępczością Biura Kryminalnego KGP odgrywa dużą rolę w tego typu sprawach, gdyż to dzięki ich pracy ustalani są użytkownicy końcowi rozpowszechniający tego rodzaju ogłoszenia.
Wytypowano 250 ogłoszeniodawców. Policjanci weszli do 95 domów i mieszkań, gdzie zatrzymali dwie osoby a 37 doprowadzili do jednostek Policji. W związku z akcją przesłuchano 105 osób. Dwudziestu trzem postawiono zarzuty z art. 43 ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów, ewentualne zarzuty wobec pozostałych przesłuchanych mogą zostać postawione po zgromadzeniu pełnego materiału dowodowego. Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.
Przypominamy, że w Polsce pozyskanie komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom jest zabronione. Samo rozpowszechnianie ogłoszeń o odpłatnym ich zbyciu jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 1 roku. Poza tym, tego rodzaju anonse mogą stanowić źródło informacji dla grup przestępczych.
Apelujemy również do administratorów sieci internetowych o niedopuszczanie do publikowania tego rodzaju treści, jak również o ich usuwanie i powiadamianie organów ścigania.
(KGP/ rh)