Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowane plantacje konopi

Data publikacji 08.07.2012

W ciągu jednego dnia policjanci w garnizonie mazowieckim zlikwidowali dwie plantacje konopi indyjskich. W powiecie siedleckim oraz na terenie Płocka zabezpieczono łącznie ponad 800 roślin oraz sprzęt służący do prowadzenia nielegalnych upraw. Kryminalni zatrzymali 2 mężczyzn.

Do realizacji dwóch odrębnych spraw doszło w ubiegły piątek. Najpierw policjanci Wydziału Kryminalnego z KMP w Siedlcach, rozpracowując środowisko osób zajmujących się przestępczością narkotykową, wpadli na trop 42–letniego mężczyzny. Jak wynikało z informacji zgromadzonych przez kryminalnych, mężczyzna miał prowadzić nielegalną plantację konopi indyjskich. Gdy podejrzewany zjawił się na posesji i zamierzał „zająć się” hodowanymi roślinami, do akcji wkroczyli kryminalni, od pewnego już czasu obserwujący posesję. Plantator nielegalnych roślin został przez nich zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie, gdzie oczekuje na decyzję prokuratury. Konopie indyjskie rosły w dwóch foliowych tunelach. Oprócz 712 krzewów policjanci zabezpieczyli sprzęt, który miał pomagać roślinom we wzroście, tj. wentylatory elektryczne, sodowe lampy oświetleniowe oraz elektroniczny termometr, który - reagując na warunki klimatyczne - załączał lub wyłączał ww. sprzęt.

Drugą sprawę zrealizowali policjanci z KMP w Płocku. Dzielnicowi z w jednym z bloków w mieszkaniu 35-latka ujawnili 100 takich roślin konopi indyjskich. W wyniku przeszukania policjanci ujawnili również dwie reklamówki już gotowego suszu roślinnego oraz skrzynię wyłożoną od środka folią aluminiową, która była wyposażona w oświetlenie. Skrzynia ta znajdowała się w piwnicy i była wykorzystywana w pierwszym etapie uprawy, jakim było kiełkowanie roślin. Mężczyzna który twierdził, że rośliny chciał wykorzystać na własne potrzeby, został zatrzymany w policyjnym areszcie. O dalszym postępowaniu w tej sprawie zadecyduje prokuratura i sąd w Płocku.

Kary za uprawę i posiadanie znacznej ilości konopi innych niż włókniste określone są w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Za nielegalną uprawę znacznej ilości konopi przewidziana jest kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, natomiast za posiadanie znacznej ilości środków odurzających przewidziana jest kara od roku do 10 lat pozbawiania wolności.

(KWP w Radomiu / mg)


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.11 MB)

Powrót na górę strony