Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tombak zamiast złota

Data publikacji 10.07.2012

W wyniku wzmożonych działań kontrolnych na A4 opolscy policjanci zatrzymali trzy samochody, którymi jechali obywatele Rumunii. Działania zorganizowano w związku ze zwiększającą się liczbą oszustw na autostradzie, gdzie ludziom w zamian za pożyczkę oferowano tombak.

W miniony weekend (5 - 6 lipca) opolscy policjanci wraz z KWP w Katowicach i Wrocławiu przeprowadzili działania kontrolne na A4 pod kryptonimem „Gość”. Głównym celem akcji było ograniczenie oraz próba wyeliminowania zagrożenia w ruchu drogowym, jakie stwarzają osoby zatrzymujące się na autostradzie w miejscach niedozwolonych, usiłując zatrzymywać innych kierujących pod pretekstem awarii pojazdu lub braku paliwa. Korzystając z łatwowierności ludzi, oferują im do sprzedaży złotą biżuterię po okazyjnej cenie, która w rzeczywistości jest wykonana z tombaku.

W ostatnim okresie w naszym województwie odnotowano kilkanaście przypadków, kiedy oszuści, zatrzymując kierowców na A4, próbowali pożyczyć pieniądze, w zamian oferując im łańcuszki, sygnety czy telefony, które miały być zrobione za złota. Ponadto oszuści stwarzają zagrożenie w ruchu, zajeżdżając swoim ofiarom drogę.

W wyniku podjętych działań opolscy policjanci 5 lipca  na autostradzie zatrzymali trzy podejrzane samochody. Dwa mercedesy zatrzymano w powiecie brzeskim, tuż po godzinie 10 rano. Jednak żaden z kierowców nie reagował na znaki świetlne i dźwiękowe, których używała policja. Kierowcy podjęli próbę ucieczki i gnali drogą ponad 200 kilometrów na godzinę. Funkcjonariusze zorganizowali blokadę. Mężczyźni zatrzymali się tuż przed nią, wysiedli z auta i zaczęli uciekać. Wszyscy zostali zatrzymani. Mercedesem 320 podróżowało dwóch obywateli Rumunii, 31-letni kierowca i 37-letni pasażer. Natomiast mercedesem E280 podróżowało 3 Rumunów, 23-letni kierowca oraz 48- i 47-latek. W samochodach ujawniono niewielką ilość prawdopodobnie imitacji złotej biżuterii.

W tym samym czasie krapkowiccy policjanci na 241 kilometrze A4 zatrzymali do kontroli opla astrę. W aucie jechało pięciu obywateli Rumunii, 30-latek, 41- latek, 26- latek oraz dwójka dzieci (16 i 9 lat). W samochodzie ujawniono 24 telefony komórkowe. Jak ustalili policjanci, jeden z pasażerów próbował sprzedać jeden z telefonów.

Jeszcze raz apelujemy o ostrożność przy kontaktach z osobami nieznajomymi. Nie należy pożyczać pieniędzy osobom nieznanym. Nie warto także kupować przedmiotów od przypadkowych sprzedawców, gdyż możemy w ten sposób stać się ofiarami oszustwa.

Jeżeli osoba zaczepiająca, zachowuje się podejrzanie i zachodzi podejrzenie, że może być oszustem, należy powiadomić Policję – tel. 997 lub 112 z telefonu komórkowego.

(KWP w Opolu / mg)

Powrót na górę strony