Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podrabiali płyn do płukania tkanin

Data publikacji 11.07.2012

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze międzynarodowym. Grupa trudniła się produkcją i wprowadzaniem na rynki krajów skandynawskich płynu do płukania tkanin jednego z największych producentów tego rodzaju chemikaliów na świecie, mającego swoją siedzibę w Holandii. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn. Obaj zostali już tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy. Straty producenta to ponad 1 mln zł.

W piątek 6 lipca późnym wieczorem funkcjonariusze CBŚ przeprowadzili realizację, w efekcie której na terenie Rzeszowa zatrzymano organizatorów całego procederu. Realizacja miała dynamiczny charakter, osoby podejrzane zostały zatrzymane w trakcie załadunku kolejnego tira z podrobionym płynem.

Jak ustalono, transport był przygotowany dla odbiorcy z terenu Szwecji. Na miejscu ujawniono 22 716 litrów gotowego sfałszowanego produktu, którego łączną wartość przedstawiciel producenta określił na kwotę 340 tys. zł. Ujawniono również kompletną linię technologiczną do produkcji i rozlewania tego rodzaju wyrobów. Ponadto zabezpieczono butelki, etykiety i opakowania tekturowe z naniesionym podrobionym znakiem słowno-graficznym producenta. Jak ustalono, powyższy płyn nie jest produkowany na terenie Polski, a cena jednostkowa za 2 litry na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej waha się od 6 do 8 euro. Policjanci CBŚ ustalili, że organizatorzy przestępczego procederu zdążyli wyprodukować i wysłać do Szwecji trzy tiry tego specyfiku, a łączna suma strat poszkodowanej firmy przekracza 1 mln zł.

Na miejscu zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 45 i 49 lat, którym prokurator Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie postawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz produkcji i wprowadzania do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi, z czego sprawcy uczynili sobie stałe źródło dochodu. Za tego rodzaju przestępstwa grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Sąd Rejonowy w Rzeszowie na wniosek prokuratora zastosował wobec obu mężczyzn najsurowszy ze środków zapobiegawczych - tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Policja nie wyklucza dalszych zatrzymań.

Jeden z zatrzymanych w tej sprawie usłyszał również zarzuty dotyczące fałszowania proszku do prania w 2010 roku - informacja na ten temat tutaj.

(KWP w Rzeszowie / mj)

Nagranie audio Bartosz Wilk z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie

Opis nagrania: CBŚ, podro

Pobierz plik Bartosz Wilk z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie (format mp3 - rozmiar 1.95 MB)

Powrót na górę strony