Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Patrole rowerowe do działań gotowe

Data publikacji 12.07.2012

Na terenie Zielonej Góry nad bezpieczeństwem czuwają patrole rowerowe, które pojawiają się najczęściej w centrum miasta oraz w okolicach parków i skwerków. Wczoraj policjanci rozmawiali z dziećmi o tym, jak bezpiecznie poruszać się na drodze, rozdawali też broszurki „Z rowerem za pan brat”

Wczoraj policjanci na rowerach pojawili się w okolicy zielonogórskiego deptaka. Oprócz codziennych obowiązków i zadań prowadzili także działania prewencyjne skierowane do najmłodszych, a mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, w tym podczas jazdy rowerem. Policjanci wiele czasu poświęcili na rozmowy o bezpieczeństwie z dziećmi i ich opiekunami, a na zakończenie spotkania zostawiali książeczki „Z rowerem za pan brat”.

Broszurka opracowana specjalnie dla dzieci i młodzieży wydana została dzięki wsparciu finansowemu władz miasta Zielona Góra, a zawiera wiele cennych porad i wskazówek z zakresu bezpieczeństwa na drogach i nie tylko. Dzieciaki mogą się z niej dowiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy, co zrobić gdy są świadkami wypadku drogowego, jakie znaki obowiązują rowerzystów i jak bezpiecznie wykonywać różne manewry czy też jak odpowiednio przygotować rower do jazdy i gdzie jeździć. Te spotkania z policjantami spotkały się z dużym zainteresowaniem i żywą reakcją zarówno najmłodszych jak i ich opiekunów.

Policjanci z patrolu rowerowego wykonują podczas służby podobne zadania jak patrole piesze w mieście, mają jednak tę przewagę, że mogą się znacznie szybciej poruszać. Policjanci na rowerach mogą także dojechać w miejsce, w które nie dojedzie radiowóz jak np. alejki parkowe, ścieżki leśne.

Pełniąc służbę w patrolu rowerowym, policjanci zwracają uwagę na wykroczenia porządkowe, przeciwko ustawie o wychowaniu w trzeźwości, na polecenie dyżurnego podejmują różne interwencje, służą też pomocą innym patrolom. Bardzo ważne w ich służbie jest oddziaływanie prewencyjne i zadania profilaktyczne.

(KWP w Gorzowie / mj)
 

Powrót na górę strony