Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Finał narkotykowej sprawy

Data publikacji 12.07.2012

Zatrzymaniem 28 podejrzanych oraz przedstawieniem blisko 60 zarzutów skończyło się postępowanie prowadzone w sprawie posiadania, handlu i przemytu środków odurzających oraz substancji psychotropowych. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp.

Cała sprawa to wynik pracy policjantów kryminalnych z II Komisariatu w Gorzowie Wlkp. oraz Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp., którzy krok po kroku ustalali oraz zatrzymywali kolejne osoby udzielające oraz posiadające środki odurzające w postaci marihuany oraz amfetaminy. Pierwsze zatrzymanie miało miejsce 21 stycznia 2012 roku i zakończyło się przedstawieniem 20-letniemu gorzowianinowi zarzutu posiadania 200 gramów marihuany oraz co najmniej 250 gramów amfetaminy w okresie od października 2010 roku do stycznia 2012 roku.

Zebranie przez funkcjonariuszy dodatkowych informacji pozwoliło na zatrzymanie jeszcze tego samego dnia 28-letniego mieszkańca Stargardu Szczecińskiego, przebywającego w Gorzowie Wlkp. Jak wykazali gorzowscy policjanci, mężczyzna ten to główny podejrzany w prowadzonym śledztwie. Mężczyzna usłyszał aż 32 zarzuty spośród blisko 60 w całej sprawie. Dotyczyły one posiadania przyrządów do produkcji środków odurzających, a także uprawiania konopi w jednym z mieszkań w Gorzowie. Większość zarzutów dotyczyła jednak udzielania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej środków odurzających w postaci marihuany oraz substancji psychotropowych w postaci amfetaminy.

Jak wykazali policjanci w okresie od marca 2009 roku do stycznia 2011 roku, kiedy został zatrzymany, 28-latek udzielił innym osobom na terenie woj. zachodniopomorskiego oraz lubuskiego blisko 3,5 kg amfetaminy oraz 2 kg marihuany. Całkowita wartość zabronionych środków wynosi około 80 tys. zł. Mężczyzna ten próbował także przemycać zabronione środki na terytorium Norwegii, Niemiec, Danii i Szwecji. Nie wszystkie zarzuty postawione mężczyźnie związane są z przestępstwami narkotykowymi. W toku śledztwa gorzowscy policjanci udowodnili, że 28-latek wspólnie z innym 35-letnim mieszkańcem Stargardu Szczecińskiego, odpowiedzialny jest także za kradzież z włamaniem do pojazdu ciężarowego w Stargardzie Szczecińskim, z którego ukradli odzież o wartości ponad 200 tys. zł. Pojazd porzucili kilka kilometrów dalej. Za wszystkie czyny 28-latkowi grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności, bowiem działał on w tzw. recydywie.

Pozostali podejrzani usłyszeli zarzuty w większości związane z posiadaniem oraz nabywaniem środków odurzających oraz substancji psychotropowych. Za tego typu przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jednak aż czternastu podejrzanym zagrożenie karą wzrośnie do lat 10, bowiem udzielali oni środków odurzających w znacznych ilościach.

Wobec ponad 20 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, wobec pozostałych - poręczenia majątkowe oraz dozory Policji. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp.
 

(KWP w Gorzowie Wlkp. / łb)

Powrót na górę strony