Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

'Alkohol i narkotyki' - policyjna akcja na drogach całego województwa

Data publikacji 14.07.2012

"Alkohol i narkotyki" – akcja o tym kryptonimie rozpoczęła się dzisiaj na drogach Lubelszczyzny. Celem akcji jest wyeliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących oraz tych, którzy za kierownicę usiedli pod wpływem narkotyków.

Akcja potrwa całą dobę jako element działań ogólnowojewódzkich. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą sprawdzali trzeźwość kierowców, zatrzymując możliwie największą liczbę przejeżdżających kierowców. Umożliwią to im urządzenia Alco-blow, dzięki którym policjant może sprawdzić czy w aucie znajduje się osoba nietrzeźwa już po włożeniu tego urządzenia do wnętrza samochodu, co znaczenie przyspiesza kontrolę.

Policjanci będą również sprawdzać kierowców podejrzewanych o jazdę pod wpływem narkotyków. W tych działaniach funkcjonariusze wykorzystają narkotestery. Te miniaturowe urządzenia pozwalają błyskawicznie rozpoznać objawy zażywania narkotyków. Wykrywają kilka środków narkotycznych w tym amfetaminę i marihuanę, po zażyciu których nie można prowadzić samochodu.

Pamiętajmy, że policjanci nie ograniczą się tylko do badania stanu trzeźwości. Z całą pewnością ukarzą również za inne stwierdzone w trakcie kontroli wykroczenia.

Ubiegłoroczne statystki dotyczące wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców są zatrważające. Na 1797 wypadków drogowych do których doszło w 2011 roku, w 240 sprawcami były osoby pod działaniem alkoholu co daje wskaźnik ponad 13 % ogólnej liczby tych zdarzeń.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, a za spowodowanie wypadku w takim stanie grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 12.

KWP Lublin/gp

Powrót na górę strony