Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grunwald: Policjanci podsumowali zabezpieczenie „Bitwy pod Grunwaldem”

Data publikacji 15.07.2012

Porządek, brak problemów z dojazdem do Pól Grunwaldzkich oraz powrotem do domów - tak policjanci podsumowali sobotnią służbę w Grunwaldzie i okolicach. Dobra współpraca z organizatorem, zmiany w organizacji ruchu, a także zachowanie uczestników inscenizacji, to wszystko spowodowało, że impreza przebiegła w spokojnej atmosferze. Dzięki temu, tegoroczne obchody 602 rocznicy bitwy, pod względem bezpieczeństwa i komfortu wszystkich obecnych, udały się.

W rejonie, gdzie odbywały się uroczystości, pracowało wielu policjantów ruchu drogowego, prewencji i kryminalnych. Efekty ich służby to brak zdarzeń kryminalnych, drogowych, a także płynny ruch na drogach – bez większych utrudnień nawet w newralgicznych momentach.
Co bardzo cieszy, zarówno wczorajszy dojazd, jak i wyjazd z Pól Grunwaldzkich po inscenizacji bitwy, odbył się bez większych utrudnień w ruchu. Policjanci podkreślają, że wszyscy uczestnicy ruchu przyczynili się do tego, w ogromnej większości przestrzegając zasad ruchu drogowego i reagując na polecenia funkcjonariuszy.
Odnotowano pojedyncze zgłoszenia dotyczące zgubienia dokumentów czy portfela. Również kilkoro dzieci zagubiło się na chwilę podczas inscenizacji. Jednak dzięki szybkiej reakcji funkcjonariuszy błyskawicznie wróciły do swoich opiekunów.
Policjanci zatrzymali w rejonie Pól Grunwaldzkich trzech nietrzeźwych kierowców, z których tylko jeden obejrzał wczorajsze starcie. Stało się tak dlatego, gdyż dwóch już nad ranem postanowiło zwiedzać autem okolice miejsca inscenizacji na podwójnym gazie.
Sytuacja na drogach w rejonie Pól Grunwaldzkich była, podobnie jak rok temu, na bieżąco monitorowana z Ambulansu Monitoringu Wizyjnego. Nowoczesny mercedes sprinter służy do monitoringu między innymi właśnie tego rodzaju imprez masowych. Pojazd może być używany jako ruchome stanowisko kierowania. Ambulans ma m.in. łączność telefoniczną (także satelitarną), internetową i radiową. Posiada nowoczesny sprzęt komputerowy, radiowy i kamery. Pojazd ma możliwość rejestrowania obrazu i dźwięku podczas zabezpieczania imprez, ma również niezależne zasilanie.
Jak podsumowali policjanci, na taki efekt końcowy składa się praca policjantów wspieranych przez inne służby, zmiany w organizacji ruchu, które zostały wdrożone już w roku ubiegłymi, współpraca z organizatorem, a także właściwe zachowanie ogromnej większości uczestników imprezy. Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa i dobrej sytuacji drogowej była liczba osób, które w tym roku przyjechały do Grunwaldu. W kulminacyjnym momencie wszystkich było około 50 tysięcy osób.

KWP Olsztyn/gp

Powrót na górę strony