Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy zatrzymał oszustów

Data publikacji 16.07.2012

Policjant z Rzepina zatrzymał grupę oszustów, którzy w zamian za polskie pieniądze oferowali złotą biżuterię - jak się okazało - fałszywą. Zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w minioną niedzielę. W samo południe, na autostradzie A2, kobieta jadąca w stronę Poznania zauważyła stojący przy poboczu samochód. Kierowca auta rozpaczliwie machał rękami, sugerując, że potrzebuje pomocy. Gdy kierująca zatrzymała się, ten wyjaśnił, że jest obcokrajowcem, bardzo bogatym człowiekiem i ma awarię samochodu. Nie miał przy sobie gotówki, w zamian za polskie pieniądze oferował bogato zdobioną biżuterię. Precjoza miały być wykonane ze złota. Na potwierdzenie swej historii wręczył wizytówkę salonu samochodowego, którego miał być właścicielem.

Podróżna chcąc pomóc mężczyźnie, a zapewne licząc również na niecodzienną okazję, zgodziła się na propozycję i wspólnie z nieznajomym pojechała do Rzepina pobrać gotówkę z bankomatu. Doszłoby tam do finału oszustwa, gdyby nie czujność dzielnicowego. Policjant zauważył sytuację, a znając metody działania oszustów postanowił wylegitymować właściciela toyoty. Ten, kiedy zrozumiał że sprawa może się wydać, rozpoczął ucieczkę. Usiłował odjechać w stronę Ośna Lubuskiego. Po drodze staranował zamkniętą na przejeździe kolejowym rogatkę. Próba ucieczki nie powiodła się jednak i po chwili mężczyzna był już w policyjnym radiowozie. Wraz z nim w rękach Policji znalazło się czterech innych mężczyzn. Po sprawdzeniu okazało się, że pochodzą oni z Rumunii. Zatrzymani stanowili grupę wspólnie działających oszustów. Policja zabezpieczyła dowody ich działalności i biżuterię, która najprawdopodobniej wykonana została z tombaku.

Ustalenia dokonane w sprawie mogą świadczyć, że podobnych przypadków mogło być w województwie lubuskim więcej. Zatrzymana grupa prawdopodobnie pojawiała się też w innych rejonach kraju. Okoliczności te będą przedmiotem prowadzonego postępowania. Zatrzymani mężczyźni niebawem usłyszą zarzuty. Za wspólne dokonywanie oszustw grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Kierowca toyoty odpowie również za celowe zniszczenie szlabanu, na który celowo najechał próbując uciec przed policyjnym radiowozem.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mj)

Powrót na górę strony