Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja ratunkowa na Zatoce Gdańskiej

Data publikacji 17.07.2012

Policjant z Ogniwa Wodnego gdyńskiej komendy wspólnie z ratownikiem wodnym z Mariny Gdynia uratowali dwuosobową załogę turystycznego katamaranu, który wywrócił się na Zatoce Gdańskiej około 3 mil od brzegu. Żeglujący katamaranem mogą mówić o dużym szczęściu, gdyż ich wywrotkę zaobserwował z brzegu nieznany mężczyzna, który natychmiast zawiadomił dyżurnego gdyńskiej Policji. Policyjna łódź patrolowa jako pierwsza dotarła na miejsce wypadku, funkcjonariusz z ratownikiem koordynowali działanie pozostałych służb. Akcja zakończyła się szczęśliwie, załoga i ich łódź cała i zdrowa wróciła na brzeg.

Wypadek na Zatoce Gdańskiej miał miejsce wczoraj około godziny 14.45, pod wpływem gwałtownego załamania pogody. Zaskoczona szkwałem dwuosobowa załoga wynajętego z Sopotu katamaranu żeglującego wzdłuż plaż w Gdyni i Sopocie, utraciła kontrolę nad swoim jachtem, który wywrócił się do góry dnem. Rozbitkowie nie byli w stanie sami obrócić katamaranu, nie mieli także żadnych środków łączności. Oczekiwali na pomoc siedząc okrakiem na kadłubie. W tym czasie ich wywrócony jacht dryfował na środek Zatoki Gdańskiej.

Na szczęście dla 24 - letniej kobiety i 25 - letniego mężczyzny z Gdańska ich wypadek zaobserwował z brzegu anonimowy mężczyzna, który natychmiast, za pośrednictwem numeru 112, zaalarmował dyżurnego gdyńskiej komendy Policji. Na pomoc rozbitkom ruszyła załoga policyjnej łodzi patrolowej PN - 29. Na jej pokładzie pełnili służbę funkcjonariusz z Ogniwa Wodnego i ratownik wodny z Mariny Gdynia. Po dotarciu do wywróconego jachtu okazało się, że załoga nie jest w stanie sama postawić go w pionie, ponieważ pod wodą znajdował się rozwinięty żagiel.

Policjant z ratownikiem przez cały czas akcji koordynowali działanie innych służb. Niezbędna okazała się techniczna pomoc ratowników z Mariny w Sopocie i właściciela wypożyczalni. Gdy okazało się, że żeglarze i ich katamaran są całkowicie bezpieczni, policyjna łódź wróciła do gdyńskiej Mariny.

Policjanci z Ogniwa Wodnego ostrzegają żeglarzy przed zmienną pogodą. Przed opuszczeniem portu, każdy odpowiedzialny sternik powinien zapoznać się z prognozą na najbliższe kilka godzin. Warto także zadbać o środki ratunkowe i sprawną łączność.

Wczorajszy wypadek zakończył się szczęśliwie dzięki przykładnej postawie anonimowej osoby. Mężczyzna, który zadzwonił do dyżurnego Policji, wybawił w jednej chwili z poważnych opresji dwoje żeglarzy i zapobiegł być może poważnej akcji ratunkowo - poszukiwawczej na morzu.

(KWP w Gdańsku / mw)
 

Powrót na górę strony