Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okradali domy, zostali zatrzymani

Data publikacji 17.07.2012

Dwóch mieszkańców Olsztyna zostało zatrzymanych przez policję w związku z kradzieżami na terenie miasta. Mężczyznom zarzuca się dokonanie kilkudziesięciu tego typu przestępstw. Artur T. oraz Emil M. za każdym razem działali w ten sam sposób. Mężczyźni wchodzili przez otwarte okna do mieszkań, a następnie okradali je. Decyzją sądu sprawcy zostali tymczasowo aresztowani. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Jeden z mężczyzn dopuścił się przestępstw w warunkach recydywy, dlatego jego kara będzie znacznie wyższa.

Jak ustalili policjanci, proceder przestępczy trwał od maja bieżącego roku. Dwóch mężczyzn - Artur T. oraz Emil M., działając wspólnie i w porozumieniu dopuścili się szeregu kradzieży na terenie Olsztyna. Sprawcy działali za każdym razem w ten sam sposób. Mężczyźni chodzili wokół bloków wypatrując mieszkania znajdującego się na parterze. Następnie dzwonili bądź pukali do drzwi, sprawdzając czy ktoś jest w domu. Pod nieobecność właścicieli wchodzili przez okno, a następnie zabierali z mieszkań pieniądze i inne kosztowności.

Według ustaleń śledczych, do pierwszej kradzieży na ulicy Dworcowej w Olsztynie doszło 18 maja bieżącego roku. Wówczas Artur T. oraz Emil M. skradli z mieszkania złotą i srebrną biżuterię oraz monety kolekcjonerskie o łącznej wartości 20 tys. złotych. Tego samego wieczoru mężczyźni dokonali drugiej kradzieży na ulicy Wiecherta. Z mieszkania tym razem zniknęło 500 sztuk monet kolekcjonerskich, a także złota i srebrna biżuteria o łącznej wartości 7,5 tys. złotych.

Kolejne kradzieże miały miejsce 11 lipca 2012 roku. Na ulicy Narutowicza z mieszkania zniknęły wyroby ze złota i srebra w postaci kieliszków, cukiernicy szklanek i zegarków. Dodatkowo skradziono pieniądze w obcej i polskiej walucie. Straty wynosiły prawie 140 tys. złotych. Tego samego wieczoru sprawcy dokonali czwartej kradzieży na ulicy Grota-Roweckiego. Z mieszkania zniknęły pieniądze w obcej i polskiej walucie, zegarki męskie oraz złote kolczyki o łącznej wartości 3 tys. złotych.

Dwaj sprawcy zostali zatrzymani na warszawskiej Woli. Kiedy patrol policji przechodził koło mężczyzn, ci przyspieszyli kroku i zaczęli uciekać. Policjanci dogonili mężczyzn. Okazało się, że w plecaku, który mieli ze sobą znajdują się przedmioty pochodzące z przestępstw.

Sprawcy zostali przewiezieni do komendy w Olsztynie, gdzie zostali przesłuchani. W trakcie tej czynności wyszło na jaw, że zatrzymani mają na swoim koncie łącznie 48 przestępstw. Ze względu na charakter tej sprawy Prokuratura Olsztyn-Południe wnioskowała o tymczasowy areszt dla sprawców kradzieży. Sąd w Olsztynie przychylił się do wniosku i aresztował ich na 3 miesiące.

Niewykluczone, że mężczyznom zostaną przedstawione kolejne zarzuty, bowiem sprawa jest rozwojowa. W trakcie sprawdzenia w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że Artur T. działał w warunkach tzw. recydywy, a dodatku znajdował się na warunkowym zwolnieniu.

Kodeks Karny przewiduje za przestępstwo kradzieży 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Olsztynie / łb)
 

Powrót na górę strony