Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał sprzedać ...nerkę

Data publikacji 18.07.2012

Zarzut za złamanie przepisów ustawy transplantacyjnej usłyszał 31-letni gorzowianin. Mężczyzna, na jednej ze stron internetowych zamieścił ogłoszenie z ofertą sprzedaży nerki. Popełnił w ten sposób przestępstwo, za które grozi kara nawet do roku pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp., przeglądając prawidłowość i legalność zamieszczanych ofert kupna-sprzedaży, zauważyli nietypową propozycję. Otóż, na jednej ze stron internetowych nieznana osoba zamieściła ogłoszenie o sprzedaży ludzkiej nerki. Zgodnie z literą prawa- a konkretnie przepisami ustawy transplantacyjnej, oferta taka wyczerpuje znamiona przestępstwa. Dalsza praca policjantów pozwoliła najpierw na ustalenie danych personalnych i adresu osoby odpowiedzialnej za zamieszczenie niecodziennej oferty, a następnie na jej zatrzymanie. Osobą, która zamieściła ogłoszenie okazał się 31-letni mieszkaniec Gorzowa Wlkp. Mężczyzna już usłyszał zarzut. Przyznał się do całego wydarzenia i dobrowolnie poddał karze.

Z uwagi na fakt, że analogiczne sytuacje nie należą do powszechnych, warto podkreślić, że w takich przypadkach nie ma znaczenia motywacja sprawcy, np. z pobudek finansowych czy też dla żartu. Każde więc zamieszczenie podobnych ogłoszeń łamie przepisy ustawy transplantacyjnej.

Art. 43. Ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów: Kto rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu w celu ich przeszczepienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do roku.

(KWP w Gorzowie / mw)

Powrót na górę strony