Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści usłyszeli 325 zarzutów

Data publikacji 19.07.2012

3 osoby podejrzane o oszustwa zatrzymali policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu. Sprawcy działali pod pozorem agencji udzielającej pożyczek. W wyniku przestępczego procederu oszukali ponad 3 tys. osób w całej Polsce. Śledczy szacują, że łączna wartość strat poniesionych przez oszukanych klientów to nie mniej niż 7 milionów złotych. Sprawa jest rozwojowa.

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu ponad dwa lata pracowali nad sprawą oszustów, którzy pod pozorem działalności w agencji pożyczkowej, wyłudzali od ludzi pieniądze.

Firma działała zawsze w ten sam sposób. Na stronach internetowych oraz ulotkach oferowała kredyty gotówkowe dla osób fizycznych nawet do 250 tysięcy złotych, w siedem dni, bez sprawdzania w BIK.

Właściciele agencji pożyczkowej stworzyli sieć punktów przyjęć potencjalnych pożyczkobiorców, które funkcjonowały jako oddziały firmy. Faktycznie były to siedziby pośredników, niedostępne dla ludzi z ulicy. Osoby potrzebujące gotówki mogły spotkać się z przedstawicielem firmy tylko i wyłącznie po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu i godziny spotkania. Miejsca, w których dochodziło do spotkań, nie były oznaczone żadnym szyldem czy reklamą firmy.

Oszustwo polegało na wyłudzaniu opłat przygotowawczych. Pracownicy agencji przekonywali klientów, że dokonanie tej właśnie opłaty jest jedynym warunkiem podpisania umowy o udzielenie pożyczki. Klient, przed podpisaniem umowy pożyczki, musiał zapłacić określoną procentowo kwotę, którą pracownicy agencji obiecywali zwrócić lub zaliczyć na poczet spłaty zobowiązania. W zależności od wysokości pożyczki kwota ta wynosiła od 800 do 20 tysięcy złotych. Dopiero po wpłaceniu na konto firmy opłaty przygotowawczej klient otrzymywał do ręki umowę, w której widniała lista zabezpieczeń kredytowych niemożliwych do spełnienia przez klienta. Sprawcy mogli dowolnie wybierać dogodne dla siebie zabezpieczenia kredytowe. Pracownicy agencji celowo dążyli do tego, aby żaden z klientów nie spełniał wybranych przez nich zabezpieczeń finansowych. W efekcie klienci nie otrzymywali żadnej pożyczki a opłata przygotowawcza wpłacona na konto firmy przepadała. Na ponad 3 tysiące podpisanych umów firma udzieliła jedynie kilku pożyczek.

Pozornie wszystko było zgodnie z prawem. Pracownicy agencji zbywali rozgoryczonych klientów. Twierdzili, że informowali ich przecież jak wygląda procedura udzielenia pożyczki. Sprawcy niejednokrotnie wykorzystywali trudną sytuację życiową zgłaszający się do nich ludzi. Wiedzieli, że osoby szybko potrzebujące gotówki są najlepszymi klientami. Właściciele agencji nie zaprzestali swojej działalności nawet po tym, jak jeden z oszukanych klientów popełnił samobójstwo.

Czynności przeprowadzone przez policjantów Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu dały podstawę do przedstawienia trzem sprawcom łącznie 325 zarzutów oszustwa.

Jak zapowiadają śledczy, to nie koniec listy zarzutów i zatrzymanych w tej sprawie. Sprawcom grozi kara do 8 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mw)
 

Powrót na górę strony