Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Centralne obchody Święta Policji

24 lipca to data szczególna dla funkcjonariuszy. Data święta polskiej Policji. Czas awansów, nominacji, odznaczeń zarówno samych policjantów, jak i tych, z którymi na co dzień oni pracują. Tegoroczne centralne obchody, tak jak i w ubiegłym roku, odbywają się w Warszawie. Oprócz funkcjonariuszy uczestniczą w nich przedstawiciele najwyższych władz państwowych, środowisk naukowych, stowarzyszeń i - co najważniejsze - ludzie, którym codziennie służą pomocą polscy policjanci.

Centralne uroczystości Święta Policji zainicjowane zostały już 20 lipca wręczeniem odznaczeń i aktów nominacyjnych na wyższe stopnie policyjne. W uroczystościach tych wzięło udział kierownictwo Policji z Komendantem Głównym Policji nadinsp. Markiem Działoszyńskim na czele, jego zastępcy: nadinsp. Krzysztof Gajewski, nadinsp. Andrzej Rokita i insp. Arkadiusz Letkiewicz, dyrektorzy, zastępcy dyrektorów biur KGP, komendanci wojewódzcy Policji, komendanci szkół Policji i przedstawiciele związków zawodowych.

Następnie w sobotę, 21 lipca, przed Tablicą upamiętniającą Poległych Policjantów oraz przed obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” w Komendzie Głównej Policji, kierownictwo Policji i zaproszeni goście, oddali hołd poległym policjantom. Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński przypomniał wszystkim obecnym, dlaczego coroczne spotkanie przed Tablicą upamiętniającą Poległych Policjantów ma ogromne znaczenie. – Spotkaniem w tym symbolicznym miejscu, jakim jest Tablica Pamięci w Komendzie Głównej Policji, rozpoczynamy tegoroczne obchody Święta Policji. To szczególnie wzruszający i podniosły moment tego świątecznego dnia. Poprzez swoją obecność tutaj, pochylenie głów przed tabliczkami epitafijnymi z nazwiskami poległych policjantów oraz modlitwę, oddajemy hołd i podkreślamy nasze zobowiązanie do zachowania w pamięci wszystkich policjantów, którzy działając w ochronie zdrowia i życia obywateli, zginęli podczas służby – powiedział nadinsp. Marek Działoszyński.

Mimo że ryzyko utraty zdrowia czy życia wpisane jest w policyjną służbę, młodzi ludzie wstępujący do Policji podejmują to wyzwanie. Chęć bycia policjantem, honor i zaszczyt z wykonywania tego trudnego zawodu oraz służenia ludziom, są silniejsze niż świadomość realnych zagrożeń – powiedział Komendant Główny Policji. – Podczas spotkań z policjantami zawsze podkreślam, że to szczególny zawód dla wyjątkowych ludzi – dodał.

Modlitwę w intencji policjantów poległych współcześnie oraz tych w historii Policji Państwowej, poprowadził ksiądz Józef Guzdek – Biskup Polowy Wojska Polskiego, Krajowy Duszpasterz Policji – Z wdzięcznością wspominamy i pamiętamy o tych, którzy będąc na służbie do końca wypełnili przysięgę policjanta, że nie będą szczędzić krwi i nawet z narażeniem życia będą bronić bezpieczeństwa obywateli i naszej ojczyzny – powiedział ksiądz Biskup Józef Guzdek.

Kwiaty pod Tablicą Pamięci Poległym Policjantom złożyli: nadinsp. Marek Działoszyński, ksiądz Biskup Józef Guzdek oraz Prezes Zarządu Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach – Irena Zając.

Podczas składania kwiatów przed Tablicą Pamięci, sygnalista odegrał melodię „Śpij kolego”. Komendant Główny podziękował zaproszonym gościom za udział w uroczystości, po czym wszyscy udali się pod obelisk "Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska", aby poprzez symboliczne zapalenie znicza i złożenie kwiatów, oddać hołd również policjantom II Rzeczypospolitej Polskiej, zamordowanym w Twerze i pochowanym na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

Kolejnym punktem obchodów Święta Policji było spotkanie Ministra Spraw Wewnętrznych Jacka Cichockiego, Wiceministra MSW Michała Deskura, Komendanta Głównego Policji, Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka i pani Renaty Durdy, kierownika Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie z laureatami konkursu „Policjant, który mi pomógł”. Jest to konkurs, w którym wyróżnionych zostaje kilku funkcjonariuszy. Wybrani spośród wielu, zostają nagrodzeni za swoja postawę, zasługi dla ludności lokalnej, podejście do służby i ludzi. Takich wyjątkowych policjantów, do konkursu zgłaszają osoby, którym ci funkcjonariusze pomogli w sposób szczególny, wyciągając do nich rękę, wspierając i pokazując właściwą drogę życiową.

Dalsza część uroczystości przeniosła się do Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Komendant Główny Policji, nadinsp. Marek Działoszyński, przywitał zgromadzonych  gości, m.in. Ministra i Wiceministra Spraw Wewnętrznych, Biskupa Polowego Wojska Polskiego, przedstawicieli Parlamentu, komendantów wojewódzkich Policji, przedstawicieli innych służb, stowarzyszeń, fundacji i związków zawodowych, a także Żandarmerii Watykańskiej z Dowódcą Korpusu, Komendantem Domenico Giani na czele, ktorego KGP odznaczył Złotym Medalem za Zasługi dla Policji.

Szczególnymi słowami zwrócił się komendant główny do funkcjonariuszy – Dla każdego policjanta jest ważne, kiedy przełożeni i władze państwowe pamiętają o ich zasługach. Niedawno zakończyliśmy akcję związaną z zabezpieczeniem Euro 2012, w którą wielu z was było zaangażowanych. Chciałbym wam podziękować za kreatywność i za dobrą współpracę z innymi służbami.  

Nadinsp. Marek Działoszyński zwrócił się również do cywilnych pracowników Policji – Wam również dziękuję – za uzyskane wyniki w przeciwdziałaniu przestępczości i za budowanie pozytywnego wizerunku naszej formacji – powiedział komendant główny. – To, że prawie 72% Polaków dobrze ocenia naszą działalność jest zasługą wszystkich pracowników Policji.

Podczas uroczystości, wręczenia odznaczeń i mianowań na wyższe stopnie policyjne dokonał Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki w asyście Komendanta Głównego Policji. Nadinsp. Marek Działoszyński podziękował wyróżnionym Medalem za Zasługi dla Policji – Jesteście nieocenionymi przyjaciółmi naszej formacji. Wielu z was uda się teraz na zasłużony wypoczynek. Życzę wam, abyście do swoich jednostek wrócili pełni nowych sił, bo wyzwań jakie stoją przed polską Policją na pewno nie ubędzie.

Wśród odznaczonych znaleźli się także dziennikarze, którzy dzięki swojej pracy, rzetelności i zaangażowaniu, tworzą materiały pokazujące obywatelom sposób działania polskiej Policji. Podczas uroczystości odznaczeni zostali Magdalena Korszyńska, Krzysztof Spiechowicz i Robert Gusta.

Po uroczystej dekoracji, do zgromadzonych na sali policjantów zwrócił się Jacek Cichocki, Minister SW – W imieniu całego polskiego Rządu i wszystkich waszych dłużników, pragnę wam z całego serca podziękować za to, że każdego dnia, przez 24 godziny, nie tylko w czasie wielkich imprez masowych, pełnicie służbę na rzecz bezpieczeństwa naszych obywateli.

Minister przypomniał, że policjanci od prawie 100 lat pełnią służbę i robią to z narażeniem życia. Teraz Policja zdała jeden z najważniejszych egzaminów w swojej historii. Zabezpieczenie tak wielkiej imprezy jaką były Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, było zadaniem, któremu polska Policja sprostała na piątkę – to zasługa także tych, którzy zostali dziś odznaczeni – powiedział Jacek Cichocki.

Na koniec spotkania w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego, wszyscy zgromadzeni wysłuchali koncertu fortepianowego w wykonaniu laureata Festiwalu Chopinowskiego.

Kolejna część obchodów Święta Policji odbyła się na Placu Zamkowym. Rozpoczął ją występ orkiestr policyjnych. Chwilę później Komendant Główny Policji złożył meldunek Prezesowi Rady Ministrów Donaldowi Tuskowi.

Wczoraj dzień był również wyjątkowy dla absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie - otrzymali oni akty promocji z rąk Komendanta Głównego Policji.

Głos podczas uroczystości na Placu Zamkowym zabrał Premier Donald Tusk, który już na wstępnie nawiązał do zabezpieczenia Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 – 93. rocznica powstania polskiej Policji to co prawda nie rocznica okrągła, ale jakże szczególna. Od pracy policjantów zależała ocena tysięcy polskich obywateli, a także obywateli Europy. W decydującym momencie, dzięki swojemu poświęceniu i oddaniu służbie, sprawdzili się ponad oczekiwania w oczach nas wszystkich – powiedział Premier.

Prezes Rady Ministrów, nazywając policjantów bohaterami zadeklarował, że mogą oni liczyć na wsparcie polskiego Rządu. Zaznaczył również, że to wielkie przedsięwzięcie zostało tak wysoko ocenione na arenie międzynarodowej, między innymi dzięki profesjonalnym działaniom policjantów na terenie całego kraju, nie tylko w miastach gospodarzach.

- Rzuciliście kibiców na kolana nie za pomocą pałek, ale uśmiechem i otwartością – powiedział Donald Tusk do funkcjonariuszy. – Policja w Polsce zdobyła respekt i szacunek – możecie liczyć na wsparcie władzy państwowej – podsumował Premier.

Pięciu laureatów konkursu „Policjant, który mi pomógł” otrzymało wyróżnienia. Wręczył je funkcjonariuszom Premier Donald Tusk, Minister Spraw Wewnętrznych, Komendant Główny Policji oraz pani Renata Durda, kierownik Ogólnopolskiego Pogotowania dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Laureatom pogratulowano wyjątkowego podejścia do służby oraz wzorowej postawy.

Na Placu Zamkowym wszyscy uczestnicy uroczystości, mieli okazję obejrzeć defiladę pododdziałów Policji oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Stołecznej Policji.

Premier Donald Tusk spotkał się również osobiście z policjantami, którzy podczas zabezpieczenia EURO 2012 wykazali się wzorową postawą i swoim zachowaniem wpłynęli na budowanie dobrego wizerunku Policji oraz Polski na arenie międzynarodowej.

Komendant Główny zaprezentował Premierowi także wystawiony na stoiskach promocyjnych najnowocześniejszy sprzęt wykorzystywany przez polską Policję. Ten sam sprzęt mogli również obejrzeć z bliska wszyscy ci, którzy przyszli dziś na Plac Zamkowy.

pt

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 30.34 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.71 MB)

Film Centralne obchody Święta Policji

Pobierz plik Centralne obchody Święta Policji (format mp4 - rozmiar 30.15 MB)

Film Centralne obchody Święta Policji

Pobierz plik Centralne obchody Święta Policji (format mp4 - rozmiar 30.84 MB)

Powrót na górę strony