Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzany o kradzieże kilkunastu samochodów zatrzymany

Data publikacji 24.07.2012

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o kradzieże samochodów. 49-letni mieszkaniec Łańcuta podejrzany jest o to, że od 2010 roku włamał się i ukradł 11 samochodów marek Peugeot Partner i Citroen Berlingo. Wartość strat oszacowana została na ponad 500 tys.zł. Na wniosek Prokuratury Rejonowej dla Miasta Rzeszowa, Sąd Rejonowy zastosował wobec zatrzymanego areszt tymczasowy.

Analizując zgłoszenia o kradzieżach samochodów rzeszowscy policjanci zwrócili uwagę na to, że wśród nich często powtarzają się dwie marki. To niemal bliźniacze samochody peugeot partner i citroen berlingo. Zebrany materiał oraz sposób działania wskazywał, że najprawdopodobniej za ich kradzieżami stała jedna i ta sama osoba lub grupa osób. Opierając się na zgromadzonych materiałach oraz w wyniku podjętych działań, policjanci wytypowali mężczyznę podejrzewanego o te kradzieże.

Wszystko wskazywało na 49-letniego mężczyznę mieszkającego w Łańcucie. Gdy policjanci dysponowali już odpowiednim materiałem, mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Przynajmniej dwa pojazdy podejrzany zarejestrował na dane swojej znajomej. Policjanci odzyskali zalegalizowany w ten sposób samochód. Przeprowadzone badania potwierdziły fakt przerobienia numeru vin samochodu, który okazał się utraconym na terenie Poznania citroenem. Prowadzący sprawę policjanci kryminalni i dochodzeniowi ustalili, że 49-latek próbował nawiązać współpracę z właścicielem zakładu blacharskiego, której celem mogło być usuwanie numerów identyfikacyjnych ze skradzionych samochodów.

W toku postępowania okazało się również, że mężczyzna wynajmował garaż w miejscowości Głuchów, który służył za tzw. dziuplę - tam mogły trafiać skradzione samochody. Podczas przeszukania garażu, mieszkania oraz innych miejsc związanych z podejrzanym, policjanci zabezpieczyli komputery, specjalistyczny sprzęt diagnostyczny do obsługi samochodów peugeot partner/citroen berlingo oraz części samochodowe. Ujawniono również klucze do samochodów tzw. „surówki” i precyzyjne narzędzia służące do pokonywania zabezpieczeń. Znaleziono również rzeczy pochodzące ze skradzionych pojazdów: nawigacje GPS różnych marek, palmtop, foteliki dziecięce, radia CB, ładowarki, odzież, a nawet dwa telewizory. Zostały one rozpoznane przez pokrzywdzonych. Odzyskane przedmioty zostaną zwrócone właścicielom.

Ostatecznie na podstawie zebranego materiału mężczyzna podejrzany jest o dokonanie od roku 2010 jedenastu kradzieży z włamaniem i zaboru samochodów wymienionych marek. W związku z tym policjanci przedstawili mu 11 zarzutów. Wartość strat oszacowana została na ponad 500 tys. zł. 49-latkowi za każdy z zarzucanych czynów grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. W sprawie trwają dalsze czynności wyjaśniające. Na wniosek nadzorującej postępowanie Prokuratury Rejonowej dla Miasta Rzeszowa, Sąd Rejonowy zastosował wobec mężczyzny areszt tymczasowy, na okres trzech miesięcy.

(KWP w Rzeszowie / łb)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja