Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowano nielegalną wytwórnię alkoholu

Data publikacji 25.07.2012

Policjanci Centralnego Biura Śledczego wspólnie z funkcjonariuszami z KMP w Szczecinie i Nadodrzańskim Oddziałem Straży Granicznej zlikwidowali działającą na terenie Szczecina nielegalną rozlewnię alkoholu. W związku ze sprawą zatrzymano dwie osoby. Zabezpieczono zbiorniki po skażonym alkoholu o łącznej pojemności ponad 7000 litrów, kilka tysięcy szklanych butelek, etykiet, banderoli i kapsli.Policjanci ustalają czy spożywanie wytworzonego alkoholu nie zagrażało życiu lub zdrowiu konsumentów.

W wyniku przeprowadzonej akcji w miejscu produkcji zatrzymano dwie osoby - kobietę i mężczyznę. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie z uwagi na fakt wysokiego stężenia substancji toksycznych zagrażających życiu i zdrowiu najpierw zabezpieczyli magazyn a dopiero następnego dnia przeprowadzili oględziny, w trakcie których zabezpieczono dowody rzeczowe.

Zatrzymana para odpowiedzialna jest za nielegalnie wytwarzanie alkoholu. W magazynie ich wytwórni znajdowało się siedem zbiorników, każdy z nich mieścił po 1000 litrów nielegalnego spirytusu. Skażony alkohol poddawany był destylacji w amatorskich warunkach, w miejscu pozbawionym jakichkolwiek zasad higieny. Spirytus po takiej obróbce tracił charakterystyczny gorzki smak. W ten sposób mogło zostać wyprodukowanych kilka tysięcy litrów takiego trunku, który rozlewany był następnie do oklejonych etykietami butelek.

W magazynie policjanci zabezpieczyli urządzenie do destylacji, odczynniki chemiczne, siedem 1000 litrowych i kilka 20 litrowych zbiorników z resztkami skażonego alkoholu, kilkadziesiąt przygotowanych do sprzedaży napełnionych półlitrowych butelek z etykietą spirytusu i ponad sto półlitrowych butelek przygotowanych do napełnienia. Ponadto ujawniono kilka tysięcy szklanych butelek, plastikowych pojemników, zakrętek i etykiet.

Oboje zatrzymani usłyszeli już zarzuty z art. 44 ust. 1 Ustawy o wyrobie napojów spirytusowych. Za popełnione przestępstwo może im grozić kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Policjanci ustalają również czy spożywanie wytworzonego alkoholu nie zagrażało życiu lub zdrowiu konsumentów. W trakcie prowadzonego postępowania szacowane są również straty na jakie narażono Skarb Państwa z tytułu podatku akcyzowego.

(KWP w Szczecinie / mw)

 

Powrót na górę strony