Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt za gigantyczne łapówki

Data publikacji 27.07.2012

Policjanci z wydziału do walki z korupcją lubuskiej komendy wojewódzkiej współpracując z Prokuraturą Okręgową w Gorzowie Wlkp., zatrzymali Zbigniewa W. Mężczyzna jest oskarżony o wręczanie łapówek niemieckiemu celnikowi w zamian za umożliwienie sprowadzenia do Polski towarów z poza Unii Europejskiej bez uiszczania koniecznych opłat. Mężczyźnie udowodniono aż 138 takich przypadków. Zbigniew W. został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. W więzieniu może spędzić nawet 10 lat.

Po wnikliwym i czasochłonnym śledztwie Policja i Prokuratura udowodniła Zbigniewowi W. aż 138 przypadków wręczenia korzyści majątkowej niemieckiemu funkcjonariuszowi celnemu w łącznej kwocie około 260 tysięcy złotych. Z ustaleń wynika, że w przekazywaniu pieniędzy pośredniczyła jeszcze inna osoba.

W zamian za pieniądze celnik miał fałszować dokumenty celne, co umożliwiało sprowadzenie na terytorium Polski towarów z poza obszaru Unii Europejskiej bez koniecznych opłat podatkowych i celnych. Pomimo, że podejrzany nie prowadził oficjalnie żadnej firmy spedycyjnej, w ciągu kilkunastu miesięcy naraził Skarb Państwa na straty liczone w setkach tysięcy złotych. Niektóre wątki śledztwa sięgają kilku lat wstecz, dlatego, nie ustalono jeszcze ich ostatecznej kwoty. Wiadomo już natomiast, że niemiecki fiskus stracił na tych przestępstwach około 150 tysięcy Euro.

Zamieszany w sprawę funkcjonariusz celny z Niemiec usłyszał już zarzuty i został skazany na 4 lata więzienia.

Na wniosek policjantów z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp., gorzowska Prokuratura Okręgowa wystąpiła z formalnym wnioskiem do sądu o zastosowanie wobec Zbigniewa W. tymczasowego aresztu. Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp., przychylił się do tego wniosku orzekając wobec zatrzymanego trzymiesięczny areszt. Mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak zapowiadają śledczy z KWP w Gorzowie, postępowanie w tej sprawie jest rozwojowe i wielowątkowe.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / łb)
 

Powrót na górę strony