Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody Święta Policji w kujawsko-pomorskim

Data publikacji 29.07.2012

Coroczne Święto Policji, obchodzone w dniu 24 lipca zostało ustanowione w rocznicę powołania w 1919 r. Policji Państwowej. To święto wszystkich funkcjonariuszy, którym z tej okazji możemy podziękować za pełną poświęceń służbę na rzecz bezpieczeństwa obywateli. Kujawsko-pomorskie obchody Święta Policji odbyły się 29 lipca 2012 r. w Bydgoszczy oraz Lipnie.

O godz. 11:00, w Katedrze Bydgoskiej pw. św. Marcina i Mikołaja, ks. bp Jan Tyrawa odprawił uroczystą mszę św. w intencji funkcjonariuszy i ich rodzin. Następnie, w ramach tegorocznych obchodów, które przypadają w 93. rocznicę powołania Policji, Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy otrzymała sztandar, ufundowany przez społeczność lokalną w uznaniu dla działań kujawsko-pomorskich policjantów na rzecz bezpieczeństwa.

Uroczyste nadanie sztandaru odbyło się o godz. 12:00 na Starym Rynku w Bydgoszczy z udziałem zaproszonych gości, Kompanii Honorowej i Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Stołecznej Policji oraz poznańskiego pododdziału konnego. Po wbiciu gwoździ honorowych w drzewiec sztandaru przez fundatorów i zaproszonych gości, w tym m.in. nadinsp. Krzysztofa Gajewskiego Pierwszego Zastępcę Komendanta Głównego Policji, Ewę Mes Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego i Piotra Całbeckiego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, sztandar uroczyście poświęcił ks. bp Jan Tyrawa. Następnie w imieniu społeczności lokalnej sztandar przekazał do wręczenia komendzie wojewódzkiej w Bydgoszczy – Piotr Całbecki Przewodniczący Fundacji Sztandaru. Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Wojciech Ołdyński odebrał sztandar wypowiadając słowa: „ku chwale Ojczyzny”.

O godz. 16:00 na placu Dekerta w Lipnie rozpoczęły się uroczystości oficjalne w ramach wojewódzkich obchodów Święta Policji. Podczas ceremonii policjantom województwa kujawsko-pomorskiego wręczone zostały nominacje na wyższe stopnie służbowe, medale i odznaki.

Z okazji Święta Policji w całym województwie nadano łącznie 15 złotych medali Za Długoletnią Służbę, 42 srebrne oraz 5 brązowych. W uznaniu szczególnych zasług jeden policjant otrzymał Złotą Odznakę Zasłużony Policjant, 11 otrzymało srebrną odznakę oraz 42 brązową. W sumie w ramach wojewódzkich obchodów Święta Policji na wyższe stopnie służbowe nominowano około 1100 policjantów z województwa kujawsko-pomorskiego.

Na zakończenie części oficjalnej uroczystości odbyło się rozstrzygnięcie plebiscytu „Najpopularniejszy Dzielnicowy”, organizowanego przy współpracy z Gazetą Pomorską, którym w tegorocznej edycji został mł. asp. Grzegorz Lewandowski z Komisariatu Policji w Lubiczu.

W ramach obchodów wojewódzkiego Święta Policji w Lipnie odbył się również festyn dla mieszkańców regionu, przygotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy i Komendę Powiatową Policji w Lipnie.

(KWP w Bydgoszczy / pt)

Film Obchody Święta Policji w kujawsko-pomorskim

Pobierz plik Obchody Święta Policji w kujawsko-pomorskim (format mp4 - rozmiar 31.39 MB)

Powrót na górę strony