Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali VAT

Data publikacji 13.08.2007

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie zatrzymali 37-letnią kobietę i 42-letniego mężczyznę podejrzanych o oszustwa podatkowe. Zatrzymani posługując się sfałszowanymi dokumentami wyłudzili ok. 100 tys. zł z tytułu zwrotu nienależnego im VAT-u. Policjanci udowodnili im także usiłowanie wyłudzenia zwrotu podatku na ponad 1 milion 700 tys. zł Grozi im do 10 lat więzienia.

Jak ustalili policjanci 42-latek wraz ze swoją 37-letnią wspólniczką prowadzili działalność gospodarczą w zakresie handlu maszynami rolniczymi. Mieli trzy spółki na terenie Lublina, Nałęczowa i Warszawy. Firmy były zarejestrowane jednak działały tylko "na papierze". Dokonywane w nich transakcje zakupu i sprzedaży towarów były fikcyjne. Posługując się fałszywymi umowami i fakturami transakcji przedsiębiorcy przedstawiali fiskusowi zawyżone wartości sprzedanych towarów i w ten sposób wprowadzali w błąd Urząd Skarbowy. Taką działalność prowadzili od czerwca 2005 r. do lutego 2006 r. wykazując wzrost sprzedawanych towarów i wysokość nienależnie naliczanego zwrotu podatku VAT. Jak ustalili funkcjonariusze zatrzymani oszukali Skarb Państwa na ponad 100 tys. zł.

Ponadto policjanci udowodnili zatrzymanym usiłowanie wyłudzenia zwrotu podatku w kwocie ponad 1 miliona 700 tys. zł poprzez fikcyjny eksport towarów na Ukrainę. Miały one tam trafić do nieistniejących podmiotów gospodarczych. Okazało się także, że wcześniej towar ten zatrzymani nabyli od firmy, która nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej. By uprawdopodobnić wszystkie transakcje także i w tym przypadku fałszowali dokumentacje finansowe i księgowe.

Sąd tymczasowo aresztował oboje na okres 3 miesięcy.

Grozi im do 10 lat więzienia.

Powrót na górę strony