Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny motocykl z videorejestratorem

Data publikacji 14.08.2007

13 sierpnia br. na ulicach Gorzowa Wlkp. i okolic rozpoczął służbę drugi w Polsce policyjny motocykl z videorejestratorem. Przekazana gorzowskiej drogówce maszyna ma przede wszystkim pomóc w walce z piratami drogowymi znacząco przekraczającymi dozwoloną prędkość jazdy. Drugi motocykl pełni służbę w KSP w Warszawie.

Gorzowskie BMW to drugi tego typu pojazd w kraju. Pierwszy taki motocykl pełni służbę w Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie. Policyjny jednoślad wraz ze specjalistycznym wyposażeniem wart jest 150 tys. zł. Środki na jego zakup przekazały Policji władze miasta Gorzowa. Za kwotę tą gorzowscy policjanci otrzymali nowoczesny motocykl z silnikiem o pojemności 1200 cm3 i mocy ponad 150 KM. Maszyna rozpędza się do pierwszej setki w około 3 sek. i potrafi mknąć z prędkością powyżej 250 km/h.

Motocyklowy ścigacz trafił w ręce specjalnie wyszkolonych policjantów. Każdy z trzech funkcjonariuszy prywatnie także jeździ motocyklem. Łączy ich zamiłowanie do jednośladów, pracę swą traktują jednak bardzo poważnie.

Policyjny videorejestrator na dwóch kołach w ubiegłym tygodniu testowany był przez drogówkę. Policjanci musieli perfekcyjnie opanować umiejętność rejestrowania zapisu video nawet przy znacznych prędkościach. Dokonywano również regulacji samego urządzenia.

Od poniedziałku motocykl pracuje już pełną parą. Jeżdżący nim policjanci zatrzymują kierujących, którzy w szczególny sposób łamią przepisy ruchu drogowego. Dotyczy to przede wszystkim motocyklistów znacznie przekraczających dozwoloną prędkość jazdy, oraz kierowców, którzy w niebezpieczny sposób wyprzedzają inne pojazdy. Podczas pierwszych dni służby rekordzistą okazał się kierujący mercedesem, poruszający się krajową trójką z prędkością 225 km/h. Policjanci zatrzymali również trzech motocyklistów jadących ulicami Gorzowa z prędkością 150-160 km/h. Na wszystkich piratów drogowych nałożono wysokie mandaty karne.

Jak wynika z policyjnych statystyk użytkowane przez drogówkę pojazdy z wideokamerami są najskuteczniejszą bronią w walce z piratami drogowymi.

                  

Powrót na górę strony