Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadł dzięki spostrzegawczości i doskonałej pamięci wzrokowej policjanta

Data publikacji 02.08.2012

Poszukiwany 38-letni Rafał K., który nie powrócił z przepustki do zakładu karnego, w którym odbywał karę pozbawienia wolności orzeczoną na mocy postanowień pięciu sądów, wpadł w ręce policjantów na nadmorskiej plaży. Mężczyzna skazany kilkoma prawomocnymi wyrokami m.in. za wymuszenia rozbójnicze, włamanie, wyłudzenie okupu, w przeszłości mający związek z tzw.łódzką ośmiornicą, prosto z kurortu trafił do więziennej celi. Wpadł dzięki spostrzegawczości i doskonałej pamięci wzrokowej łódzkiego policjanta korzystającego z letniego wypoczynku w okolicach Kołobrzegu.

Słońce, plaża, morze i kilkanaście dni wypoczynku od pracy. Takie letnie plany miał funkcjonariusz z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Jednak policyjny zmysł podświadomie wziął górę. Przyglądając się plażowiczom spędzającym czas w Grzybowie koło Kołobrzegu zauważył w tłumie mężczyznę. Bardzo szybko skojarzył jego twarz z notowanym wcześniej przestępcą. Obserwacja i natychmiastowa wymiana informacji z kolegami z Wydziału Kryminalnego w Łodzi potwierdziła jego podejrzenia, że jest to 38-letni poszukiwany Rafał K.  - mężczyzna skazany kilkoma prawomocnymi wyrokami m.in. za wymuszenia rozbójnicze, włamanie, wyłudzenie okupu, zniszczenie mienia, nielegalne posiadanie broni i wiele innych. W przeszłości miał także związek z tzw. łódzką ośmiornicą. W styczniu 2011 roku sąd penitencjarny udzielił mu kilkudniowej przepustki w odbywaniu łącznej kary ponad 7 lat pozbawienia wolności. Od tamtej pory nie powrócił za więzienne mury, do wczoraj.

1 sierpnia około 11.30 przestępca został zatrzymany na plaży w Grzybowie. Był kompletnie zaskoczony obezwładnieniem przez funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Szczecinie, którzy wtopili się w tłum plażowiczów i nie wzbudzając najmniejszych podejrzeń zbliżyli do 38-latka. Wyczekali na najbardziej dogodny do zatrzymania moment, tak aby zapewnić bezpieczeństwo pozostałym wypoczywającym. Zdezorientowany bandyta próbował stawiać opór - bez skutku. Na nic przydały się też doświadczenia z walk w tzw. klatkach, w których kiedyś uczestniczył. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do celi w koszalińskim areszcie śledczym.

(KWP w Łodzi / mw)


 

Powrót na górę strony