Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani dwaj sprawcy serii rozbojów z użyciem gazu obezwładniającego

Data publikacji 02.08.2012

Zatrzymani dwaj sprawcy serii rozbojów z użyciem gazu obezwładniającego W ogłoszeniach internetowych wyszukiwali sprzedających telefony komórkowe, tablety i komputery. Pod pozorem kupna wabili sprzedających w mało uczęszczane i pozbawione monitoringu miejsca. Tam atakowali ich gazem obezwładniającym i uciekali ze zrabowanym sprzętem. Dokonali serii rozbojów. Zatrzymali ich funkcjonariusze z Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. U jednego z nich ujawnili także plantację konopi indyjskich.

Od niespełna dwóch tygodni zaczęły napływać do Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku bardzo niepokojące sygnały o dziwnych rozbojach dokonywanych w różnych częściach miasta. Ich cechą wspólną był sposób działania sprawców. Kontaktowali się oni z osobami, które poprzez ogłoszenia internetowe oferowały do sprzedaży telefony komórkowe, tablety i laptopy. Potem umawiali się na spotkanie, w trakcie którego miała nastąpić transakcja. Za każdym razem rzekomi nabywcy wabili właścicieli sprzętu w leżące na uboczu, mało uczęszczane miejsce na terenie miasta. Były to zazwyczaj pozbawione monitoringu parkingi i zaplecza budynków. Tam sprawcy atakowali nieświadomą zagrożenia ofiarę gazem obezwładniającym a następnie uciekali ze skradzionym sprzętem. W ciągu niespełna tygodnia do białostockich policjantów wpłynęły sygnały o czterech tego typu napadach i jednym usiłowaniu. Wszystkie te zdarzenia były szczegółowo analizowane przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Wiele elementów tych zdarzeń wskazywało, że ich sprawcami najprawdopodobniej mogą te same osoby.

Kolejne ustalenia doprowadziły kryminalnych do sprawców. Jednym z nich okazał, karany już wcześniej za przestępstwa przeciwko mieniu 21-letni białostoczanin. W minioną niedzielę wieczorem został on zatrzymany na białostockim osiedlu Nowe Miasto. W trakcie zatrzymania mężczyzna był kompletnie zaskoczony i nie stawiał oporu. Przyznał się do popełnionych przestępstw. 21-latek usłyszał zarzuty rozbojów i po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej Białystok Południe, a następnie Sądu Rejonowego w Białymstoku, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Policjanci dotarli także do drugiego ze sprawców, również 21-latka, który wczoraj późnym popołudniem został zatrzymany w swoim mieszkaniu na osiedlu Wysoki Stoczek. Gdy do środka wkroczyli policjanci okazało się, że gospodarz ma na sumieniu nie tylko rozboje ale także uprawę narkotyków. Jeden z pokoi w tym mieszkaniu został przygotowany pod plantację marihuany. Był tam specjalny system wentylacyjny, nawadniający i oświetleniowy. Tam też mundurowi odnaleźli ponad 80 donic z krzakami konopi indyjskich o wysokości od 30 do 50 cm i 80 gramów gotowego suszu. Zatrzymany tam mężczyzna trafił do policyjnego aresztu i zostanie doprowadzony do Prokuratury. Ujawniona w jego mieszkaniu uprawa konopi, oprócz zarzutów udziału w rozboju, przysporzy mu także zarzutów posiadania narkotyków.

Obydwu mężczyznom zatrzymanym przez policjantów za popełnione przestępstwa grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Szczegóły ich przestępczej działalności wyjaśniają teraz Policjanci z KMP w Białymstoku.

Ostrzegamy i przypominamy!

Pomysłowość sprawców bywa nieograniczona, używają różnych pretekstów i legend by oszukać czy okraść swoje ofiary. Zawsze chcą być anonimowi! Dlatego też apelujemy by do wszelkich nadzwyczajnych ofert, tzw. okazji i transakcji podchodzić z dużą ostrożnością i ograniczonym zaufaniem. Gdy zawieramy jakiekolwiek transakcje mogące mieć wpływ na nasz majątek róbmy to w otoczeniu, miejscu i towarzystwie gwarantującym nam legalność przedsięwzięcia i nasze bezpieczeństwo. Pokątny handel w odludnym miejscu zawsze powinien budzić nasze obawy. Nie dajmy się oszukać ani okraść!

(KWP w Białymstoku / pt)
 

Powrót na górę strony