Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany podczas wykręcania śrub z torów kolejowych

Data publikacji 03.08.2012

Wrocławski policjant w drodze do pracy zatrzymał na gorącym uczynku mężczyznę, który wykręcał śruby mocujące szyny kolejowe na trasie relacji Wrocław – Oleśnica. Przy podejrzanym znaleziono kilkadziesiąt śrub, ponadto ujawniono ponad 100 miejsc, gdzie były one wykręcone. Oprócz usiłowania kradzieży mężczyzna odpowie także za zakłócenie pracy części linii kolejowej, za co grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności

Policjant Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z wrocławskiej komendy miejskiej, idąc rano do pracy, przechodził w pobliżu torów kolejowych i zauważył podejrzanie zachowującego się mężczyznę, który co chwilę wstawał, nachylał się i nerwowo rozglądał. Gdy funkcjonariusz podszedł bliżej, zauważył że mężczyzna ma w ręku klucz i odkręca śruby mocujące szyny. Wszystko to działo się na czynnym torowisku na trasie relacji Wrocław – Oleśnica.

Policjant natychmiast podjął interwencję i zatrzymał podejrzanego, którym okazał się 46-letni mieszkaniec Wrocławia. Tłumaczył, że śruby wykręcał, aby sprzedać je na złom. Wezwani na miejsce funkcjonariusze zabezpieczyli przy zatrzymanym 34 śruby mocujące szyny. Policjanci sprawdzili także pozostały fragment torowiska i zauważyli ponad 100 punktów, gdzie wykręcone były śruby. Sprawca nie wykręcał wszystkich z jednego elementu mocującego. Zawsze zostawiał dwie, trzy - tak, aby tory nie pozostały całkowicie bez mocowań.

Zatrzymany trafił do policyjnego aresztu. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzili policjanci z komisariatu kolejowego. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania kradzieży oraz zakłócenia pracy części linii kolejowej poprzez wykręcanie śrub mocujących szyny.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku weszły w życie nowe przepisy w prawie karnym.

Art. 254a

„Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej, trolejbusowej lub linii metra, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii,

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Mężczyzna zatrzymany w tej sprawie, został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Za czyny, o które jest podejrzany odpowie teraz przed sądem.

(KWP we Wrocławiu / mj)
 

Powrót na górę strony