Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Diamentowi zdobywcy Głównego Szlaku Beskidzkiego

Data publikacji 07.08.2012

Policjantowi z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie oraz jego żonie udało się pokonać Główny Szlak Beskidzki. Jest to nie lada wyczyn, gdyż liczący sobie aż 519 km szlak turystyczny jest najdłuższym w Polsce. Trasa ciągnie się przez całą rozciągłość polskich Beskidów, od Wołosatego w Bieszczadach do Ustronia w Beskidzie Śląskim. Jej pokonanie dostarcza niezapomnianych wrażeń ale i wymaga niezwykłej wytrwałości.

Trasa dotyka terytoriów trzech kolejnych państw - Ukrainy, Słowacji i Czech, przecina aż cztery parki narodowe, liczne rezerwaty przyrody, szereg wiosek i miast. Od 2 – 19 lipca asp. sztab. Marek Szala z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie, wraz ze swoją żoną Dorotą, pokonali pieszo jednym cięgiem Główny Szlak Beskidzki.

Jest to jeden z najpiękniejszych szlaków w Polsce. Urzeka różnorodnością plenerów, przyrodą, zabytkami i kulturą, dostarczając wielu niezwykłych, niezapomnianych wrażeń i przeżyć. Namiastkę piękna Głównego Szlaku Beskidzkiego, można obejrzeć na bogato ilustrowanej stronie internetowej zatytułowanej „Zanim znów wyruszysz w góry”, prowadzonej przez naszych pasjonatów pieszych wędrówek.

Trzeba jednak wiedzieć, że pokonanie całej długości trasy w trybie ciągłym nie jest łatwe i proste. Człowiek niejednokrotnie musi zmagać się trudnymi warunkami pogodowymi, z upałem, deszczem, błotem, a nawet chłodem. Z tego też względu nawet dla zaprawionego turysty górskiego przejście całego beskidzkiego szlaku stanowi prawdziwe wyzwanie. Jest to bowiem próba wytrwałości, podczas której trzeba wykazać się umiejętnością radzenia sobie w różnych warunkach atmosferycznych. Trzeba przy tym rozwiązać wiele aspektów logistycznych, z którymi podczas krótkotrwałych wypadów w góry zwykle nie mamy do czynienia. Te trudności sprawiają, że wiele osób podejmując się takiego wyzwania, po kilku dniach przerywa wędrówkę.

Pokonanie Głównego Szlaku Beskidzkiego w trybie ciągłym uchodzi za znaczące osiągnięciem dla każdego turysty, a za przebycie go w czasie nie dłuższym niż 21 dni przyznawana jest, przez Centralną Komisję Turystyki Górskiej, „Diamentowa Odznaka Głównego Szlaku Beskidzkiego”.

(KWP w Krakowie / jk)

Powrót na górę strony