Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pralnia brudnych pieniędzy zlikwidowana

Data publikacji 16.08.2007

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą podejrzewaną o dokonywanie przestępstw w branży metalurgicznej. Zatrzymano 11 mężczyzn w wieku 35-58 lat. Szacuje się, że zatrzymani zalegalizowali ponad 6 mln zł pieniędzy niewiadomego pochodzenia. Dodatkowo oszukali urzędy skarbowe na co najmniej 5 mln zł.

Śląscy policjanci rozpracowując szajkę piorącą brudne pieniądze współpracowali z inspektorami Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach i z kilku urzędów skarbowych w województwie. Funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni prowadzili firmy świadczące usługi remontowe w branży hutniczej. Tworzyli fikcyjną dokumentację z wykonania określonych robót i tak legalizowali pieniądze z niewiadomego źródła. Policjanci ustalili, że mężczyźni "wyprali" ponad 6 mln. 300 tys. zł. Ponadto zaniżyli należności podatkowe swoich przedsiębiorstw względem Skarbu Państwa na kwotę co najmniej 5 mln.  zł. Policjanci zatrzymali 11 mieszkańców województwa śląskiego pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Sąd aresztował wczoraj na 3 miesiące kierującego grupą 53-latka z Mysłowic i 43-latka z Lublińca. Pozostałych mężczyzn oddał pod dozór Policji. Prokurator zastosował wobec mężczyzn poręczenia majątkowe o łącznej sumie 362 tys. zł i zakazy opuszczania kraju. Policjanci zabezpieczyli ich majątek na poczet przyszłych kar.

Założycielowi i szefowi grupy grozi nawet 10 lat więzienia, a pozostałym podejrzanym do 8 lat pobytu w zakładzie karnym. Planowane są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Powrót na górę strony