Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zatrzymanie w sprawie paliwowej

Data publikacji 08.08.2012

Śląscy policjanci zatrzymali kolejną osobę podejrzaną o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie zajmowali się wprowadzaniem do obrotu wyrobów ropopochodnych z pominięciem należności podatkowych. W ręce stróżów prawa wpadł 60-latek, jeden z organizatorów przestępczego procederu. Jest to już 9 osoba, której przedstawiono zarzuty w tej sprawie. Przestępcy z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego narazili Skarb Państwa na kilkumilionowe straty. Sprawcom grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, zaś osobom kierującym grupą do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach prowadzą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Analiza zebranego materiału dowodowego doprowadziła do zatrzymania kolejnej osoby podejrzanej między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się wprowadzaniem do obrotu gospodarczego wyrobów ropopochodnych z naruszeniem przepisów ustawy o podatku akcyzowym.

Jak wynika z materiałów śledztwa, grupa działała od września 2010 roku do listopada ubiegłego roku w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim i małopolskim. Śledczy ustalili, że przestępcy wprowadzili do obrotu około 13 mln litrów oleju smarowego, zaś z tytułu nieodprowadzonego podatku akcyzowego narazili Skarb Państwa na uszczuplenie w kwocie conajmniej 13 mln złotych. Kryminalni zabezpieczyli łącznie blisko 150.000 litrów oleju smarowego, który miał być wprowadzony do sprzedaży jako olej napędowy.

Proceder polegał m.in na prowadzeniu działalności gospodarczej w taki sposób, że podmioty gospodarcze uchylając się od opodatkowania nie ujawniały właściwemu organowi podatkowemu przedmiotu i podstawy opodatkowania poprzez wskazywanie w fakturach VAT, że nabyty wyrób ropopochodny o określonym kodzie CN, zwolniony jest od zapłaty podatku akcyzowego z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej, zaś miejscami odbioru produktu miały być inne państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym również Polska, z przeznaczeniem jego użycia jako "inne oleje silnikowe" co powodowało obowiązek naliczenia podatku akcyzowego. Produkt, który w niewielkim stopniu różni się od oleju napędowego, trafiał do obrotu handlowego już jako olej napędowy m.in. do stacji paliw, hurtowni oraz baz transportowych na terenie Polski.

Kilka dni temu w ręce sróżów prawa wpadł 60-letni mieszkaniec Rzeszowa, jeden z organizatorów przestępczego procederu. Zebrany przez policjantów i prokuratorów materiał dowodowy pozwolił na przedstwienie mężczyźnie zarzutów. Decyzją sądu został on tymczasowo aresztowany.

Do tej pory w tej sprawie zatrzymano już 9 osób. Zatrzymani to mieszkańcy województwa śląskiego, małopolskiego, mazowieckiego oraz obywatel Niemiec. Wobec trzech z nich sąd zastosował tymczasowe areszty, natomiast pozostali decyzją prokuratury otrzymali dozory policyjne, zakazy opuszczania kraju, a także poręcznia majątkowe w kwotach od 10 do 100 tys. złotych.

Śledczy na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli od podejrzanych mienie m.in. nieruchomości, udziały w spółkach oraz ruchomości o łącznej wartości ponad miliona złotych.

Zatrzymanym, oprócz więzienia, grożą dotkliwe kary finasowe związane z przestępstwami skarbowymi. Jak zapowiadają śledczy, sprawa ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne zatrzymania.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony