Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za wyłudzenia smartfonów

Data publikacji 09.08.2012

Policjanci zatrzymali 5 osób podejrzewanych o wyłudzenia wysokiej klasy telefonów komórkowych. Straty wstępnie oszacowano na kwotę co najmniej 100 tys. złotych. Sprawcy trafili do policyjnego aresztu, za popełnione oszustwo grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 5 osób podejrzewanych o udział w procederze wyłudzenia telefonów komórkowych na szkodę przedstawiciela jednego z operatorów sieci komórkowej. Straty wstępnie oszacowano na kwotę co najmniej 100 tys. złotych, jednak mogą być one znacznie wyższe i sięgać nawet kilkuset tys. złotych. Przedmiotem wyłudzeń był także sprzęt elektroniczny i komputerowy. Policjanci pracujący nad sprawą ustalają kolejne podmioty pokrzywdzone przez przestępczą działalność grupy.

Członkowie rozbitej grupy wprowadzili w błąd przedstawicieli operatora przedstawiając podrobione zaświadczenia bankowe potwierdzające rzekomo złożony depozyt kwoty mającej zabezpieczać transakcję kupna-sprzedaży wysokiej klasy telefonów komórkowych (smartfonów). Nieprawdziwe były także informacje co do prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Działalność została zarejestrowana na tzw. „słupa” i służyć miała przestępczym działaniom związanym z wyłudzeniami. Przy omawianiu szczegółów transakcji kupna-sprzedaży sprawcy zapewniali, że prowadzą przedstawicielstwo handlowe, w rzeczywistości smartfony trafiały do komisu, a zobowiązania finansowe i handlowe nie zostały zrealizowane.


Mimo, że firma nie posiadała realnego biura i korzystała jedynie z pomieszczeń tzw. „wirtualnego biura” sprawcom udało się na tyle uwiarygodnić i uwierzytelnić prowadzoną działalność gospodarczą, że nie tylko nie wzbudzali podejrzeń podczas prowadzenia negocjacji handlowych, ale też umiejętnie przekształcali wątpliwe informacje na atuty firmy.

Wśród zatrzymanych osób znalazł się zarówno mężczyzna pełniący rolę „słupa” czyli formalny właściciel firmy, na konto której były zawierane umowy kupna-sprzedaży, jak też organizatorzy procederu i paser. Są to osoby w wieku od 21 do 61 lat, niektóre z nich były już wcześniej karane za podobne przestępstwa. Za popełnione oszustwo grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci odzyskali część wyłudzonych przez grupę przedmiotów w tym m.in. smartfony i laptop, teraz ustalają ile podobnych przestępstw grupa może mieć na swoim koncie.

Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Kraków Prądnik Biały.

(KWP w Krakowie / mj)
 

Film Zatrzymani za wyłudzenia smartfonów

Opis filmu: wyłudzenia, oszustwa, telefony komórkowe, smartfony

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymani za wyłudzenia smartfonów (format flv - rozmiar 2.13 MB)

Powrót na górę strony