Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo na A4

Data publikacji 09.08.2012

Pomimo informacji o tym, jak należy zachowywać się w kontaktach z osobami próbującymi zatrzymać i oszukać podróżnych na A4, w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które padają ofiarami przestępców. Tym razem kobieta za 200 euro weszła w posiadanie trzech „złotych” sygnetów. Podejrzany obywatel Rumunii został zatrzymany przez policjantów z Krapkowic.

7 sierpnia mieszkanka województwa małopolskiego, która wracała z Niemiec do domu, w okolicach węzła autostradowego w Dąbrówce Górnej została zatrzymana przez obywatela Rumunii. 30-letni Daniel D. przedstawił się jako przedsiębiorca z Niemiec, powiedział że zgubił swoje wszystkie dokumenty, nie ma za co zatankować samochodu i kupić jedzenia swoim dzieciom znajdującym się w aucie. Kobieta pomogła mężczyźnie, biorąc od niego w zastaw trzy „złote” sygnety za równowartość 200 euro. Podejrzany utwierdził kobietę w przekonaniu, że jak tylko wróci do Niemiec, to odda jej pieniądze. W tym celu dla kontaktu wręczył jej fikcyjną wizytówkę mająca potwierdzić jego tożsamość. Kobieta jeszcze w Krapkowicach sprawdziła swoje trzy „złote” sygnety. Okazało się, że jest to bezwartościowy tombak. W związku z oszustwem, którego padła ofiarą, o zaistniałym zdarzeniu powiadomiła Policę.

Krapkowiccy funkcjonariusze na terenie powiatu brzeskiego, w jednym z zajazdów, zatrzymali podejrzewanego mężczyznę. W trakcie przeszukania samochodu i pomieszczeń, w których przebywał, policjanci zabezpieczyli jeszcze 22 „złote” sygnety oraz fikcyjne wizytówki, którymi podejrzany się posługiwał. Dzień później obywatel Rumunii usłyszał zarzut oszustwa, do którego się przyznał.

W związku ze zwiększającą się liczbą oszustw na autostradzie, opolscy policjanci organizują wzmożone działania kontrolne. Ostatnia akcja przeprowadzona 5 lipca tego roku doprowadziła do zatrzymania trzech samochodów, którymi poruszali się obywatele Rumunii. W ręce funkcjonariuszy wpadło wtedy dziesięciu autostradowych oszustów. Natomiast w ubiegłym roku namysłowscy policjanci zatrzymali czterech obywateli Rumunii, którzy oferowali do sprzedaży złote sygnety. O podejrzanym zachowaniu mężczyzn powiadomił Policję jeden z kierowców, który został przez nich zaczepiony.

Jeszcze raz apelujemy o ostrożność przy kontaktach z osobami nieznajomymi, którym nie należy pożyczać pieniędzy. Nie warto też kupować przedmiotów od przypadkowych sprzedawców, gdyż możemy w ten sposób stać się ofiarami oszustwa. Po raz kolejny ostrzegamy przed osobami, które w sposób nachalny, zagrażający bezpieczeństwu w ruchu drogowym próbują zatrzymywać podróżnych na autostradzie, drogach krajowych i wojewódzkich.

Jeżeli zaczepiająca osoba  zachowuje się podejrzanie i zachodzi podejrzenie, że może być oszustem, należy powiadomić Policję – tel. 997 lub 112 z telefonu komórkowego.

(KWP w Opolu / mg)

Tombak zamiast złota >>

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 5.26 MB)

Powrót na górę strony