Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe narkotestery

Data publikacji 18.08.2007

Od czerwca policjanci drogówki wykorzystują nowe narkotestery. Policja zakupiła 70 tys. urządzeń "RapidStat" mających pomóc funkcjonariuszom w wykrywaniu kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem narkotyków. Są niewielkich rozmiarów i charakteryzują się niezawodnością wskazania i prostą obsługą. Wynik jest znany po 10 minutach od rozpoczęcia badania śliny kierowcy.

Zakup "narkotesterów na ślinę" zrealizowano zgodnie umową zawartą pomiędzy Ministrem Infrastruktury i Komendą Główną Policji w ramach "Sektorowego Programu Transportu" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zakupione posiadają "Świadectwo dopuszczenia" wydane przez Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. dr Jana Sehna w Krakowie.

W wykorzystaniu urządzeń przeszkolono już 80 "liderów" - funkcjonariuszy ruchu drogowego reprezentujących 17 komend wojewódzkich Policji (w tym KSP i przedstawicieli BPiRD KGP). Przekazują oni swoją wiedzę kolegom, którzy będą korzystać z narkotesterów. Obsługa narkotesterów jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Ślina do badania pobierana jest z ust osoby badanej (z kilku miejsc) w postaci wymazu za pomocą sterylnego wacika - bez kontaktu rąk osoby badającej. W celu rzetelności i jednoznaczności wyniku, producent określił czas badania na 10 minut. Pozytywny wynik wymaga potwierdzenia laboratoryjnego w drodze badania moczu, krwi.

Samo urządzenie jest małe (ma postać szczelnie zamkniętej torebki) i swobodnie mieści się w wewnętrznej kieszeni munduru.

Używanie narkotesterów pozwoli  Policji na kontrolę kierujących pod kątem obecności w ich organizmie środków działających podobnie do alkoholu i wprost przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci liczą na zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

 

 

Powrót na górę strony